لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۷

آیا ایران به سمت کشتی‌های آمریکایی موشک شلیک کرد؟


مقاله استفن براین و دریابان نورمن ساندرز در نشریه آمریکن تینکر

ایران اخیرا رفتار خصمانه ای را علیه کشتی های آمریکایی در خلیج فارس از خود نشان داده است. اما هیچ کدام با شلیک موشک «سی ۸۰۲» به شناور غیرمسلح «اچ اِی وی ۲ سوییفت» در اول اکتبر قابل مقایسه نیست.

بنا بر گزارش ها، شناوری که در این حمله به شدت آسیب دید در اجاره سازمانی اماراتی است که بین امارات متحده عربی، اریتره و عدن کالا و مسافر جا به جا می کرد. بعضی کارشناسان در تلویزیون های دولتی ایران ادعا می کنند که آن شناور نیرو از یک پایگاه آموزشی در اریتره به عدن جا به جا می کرد. عدن در یمن در اختیار دولت عبد ربه منصور هادی است. دولت منصور هادی مورد حمایت عربستان و متحدانش قرار دارد. مقامات در عدن می گویند آن شناور افراد مجروح و کمک های پزشکی و دارویی را حمل می کرد.

اما آن شناور به هیچ عنوان در نزدیکی بندر عدن نبود و اطراف بندر مخا که در کنترل شورشیان حوثی است حرکت می کرد.

موشک «سی ۸۰۲» ساخت چین که راداری بسیار کوچک دارد تهدیدی برای دریانوردی در خلیج فارس، مدیترانه، دریای سرخ و دیگر نقاط است. چین این موشک ها را در اختیار ایران قرار داده بود و ایران هم آنها را به حزب الله لبنان و حوثی های یمن داده است.

چهاردهم ژوییه ۲۰۰۶ یک کشتی اسراییلی هم هدف همین موشک ها در ساحل لبنان قرار گرفته بود.

احتمالا شیعیان حوثی در واکنش به حمله سعودی ها به یک مراسم بزرگ خاکسپاری در صنعا شناور اماراتی را هدف قرار دادند.

موشک های «سی ۸۰۲» از روی یک قایق گشتی کوچک به شناور اماراتی شلیک شد و این امر احتمال نقش سپاه پاسداران را که چنین قایق های تندرویی را در اختیار دارد تقویت می کند.

حوثی ها هر چند مسولیت حمله به شناور اماراتی را بر عهده گرفته اند، ولی چیزی درباره پرتاب ناموفق موشک های «کرم ابریشم» چینی به ناوشکن های آمریکایی در دریای سرخ نمی گویند. پکن این موشک ها را به ایران فروخته بود.

نیروی دریایی آمریکا در واکنش با موشک های کروز «تاماهاوک» سه مرکز راداری را در منطقه تحت کنترل حوثی ها در ساحل یمن هدف قرار داد. دو مرکز راداری در بندر مخا و دیگری در شمال در الحُدَیدَه بود.

ایران با استفاده از خاک یمن برای شلیک به کشتی های آمریکایی یا به نزدیکی آنها احتمالا در پی واکنشی به حمله سعودی ها به خاکسپاری شیعیان حوثی بوده است. تهران ضمن این که می تواند نقش خود را در این حمله تکذیب کند به واشنگتن نشان می دهد در برابر تحرکات آمریکا و عربستان علیه شیعیان حوثی در یمن دست روی دست نخواهد گذاشت.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG