لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۶

شکایت عربستان و کویت علیه ایران به سازمان ملل: قایق های ایران وارد آبهای ما شد


عربستان سعودی و کویت یک شکایت‌نامه علیه دولت ایران به بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد ارائه دادند. این شکایت‌نامه به فعالیت‌های "غیر قانونی" قایق‌های تندروی نظامی ایران در آب‌های منطقه میان کویت و عربستان سعودی اشاره کرده است.

بنا به گزارش آژانس خبری کویت، در متن این شکایت‌نامه که روز سه شنبه ۲۶ ژوئیه به سازمان ملل ارائه شد، کویت و عربستان سعودی عنوان کرده‌اند که قایق‌های تندروی نظامی ایران در منطقه مشترک میان کویت، ایران و عربستان، حق این دو کشور را زیر پا گذاشته شده است.

بنا به این شکایت‌نامه یک کشتی و دو قایق مسلح ایران با به نمایش گذاشتن پرچم ایران در این آب ها مانور داده‌اند. همچنین عنوان شده که حضور نیروهای ایران "تهدید بالقوه‌ای" است که می‌تواند منجر به مقابله نظامی شده و صلح و ثبات این منطقه را مختل کند.

کویت و عربستان سعودی از این فعالیت‌های نظامی ایران در منطقه ابراز نارضایتی کرده و از دولت ایران تقاضا کرده‌اند این فعالیت ها را متوقف کنند "تا منافع ایران در منطقه به مخاطره نیفتد."

در بخشی از متن این شکایت‌نامه این دو دولت همچنین خواستار مذاکراتی میان کویت و عربستان از یک سو و دولت ایران از سوی دیگر شدند تا محدودیت فعالیت های دریایی دولت‌ها در این منطقه در چارچوب قوانین بین المللی مشخص باشد.

با این حال دولت ایران هنوز واکنشی به تقاضای این دو کشور برای مذاکره نشان نداده است.

XS
SM
MD
LG