لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۷

انتقاد گزارشگران سازمان ملل از سرکوب و عدم پاسخگویی به مطالبات معترضان در ایران


عکس آرشیوی از نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در مقر اروپایی آن سازمان در شهر ژنو سوئیس
عکس آرشیوی از نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در مقر اروپایی آن سازمان در شهر ژنو سوئیس

چهار گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر روز جمعه در بیانیه‌ای نگرانی عمیق خود را از کشته شدن بیش از ۲۰ نفر، از جمله کودکان، و همچنین بازداشت صدها نفر در تظاهرات جاری مردم ایران و نیز واکنش حکومت تهران نسبت به معترضان ابراز کردند.

در بخشی از بیانیه این گزارشگران، دستور دولت ایران به نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای سرکوب شدید معترضان و همچنین تهدید قوه قضائیه مبنی بر مجازات سخت افرادی که در تظاهرات شرکت می کنند، غیرقابل قبول خوانده شده است.

گزارشگران ویژه سازمان ملل همچنین از مسدود کردن اینترنت و تلفن همراه و رسانه‌های اجتماعی مانند تلگرام و اینستاگرام، و سانسور جریان اطلاعات توسط رژیم ایران انتقاد کرده و آن را نقض جدی حقوق اساسی شهروندان ایرانی خواندند.

آنها همچنین تصریح کردند که مقامات ایران باید بی درنگ برای اطمینان از استفاده شهروندان از حق بیان و اجتماعات صلح آمیز اقدام کنند و مطمئن شوند، حقوق اساسی مردم رعایت گردد و با خشونت با آنها مقابله نشود.

چهار گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل ضمن دعوت از حکومت ایران برای خویشتن داری در برابر معترضان و اتخاذ واکنشی متناسب برای کنترل تظاهرات، گفتند نبود تدابیر لازم برای رسیدگی بدون خشونت به دلایلی که موجب بروز اعتراض‌ها شده است، باعث نگرانی است.

این بیانیه در حالی منتشر می شود که شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است روز جمعه به درخواست ایالات متحده و برای بررسی اعتراضات خیابانی در ایران یک نشست اضطراری برگزار کند.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد پیشتر گفته بود واشنگتن موضوع برخورد حکومت ایران با اعتراض های خیابانی را در شورای امنیت و همچنین شورای حقوق بشر آن نهاد بین المللی مطرح خواهد کرد.

روز شمار اعتراض‌های گسترده در ایران

یک هفته اعترا‌ض‌ گسترده در ایران با خشونت نیروهای پلیس روبرو شده و تا کنون بیش از ۲۰ کشته برجای گذاشته است. حکومت ایران با سرکوب معترضان، سعی دارد مانع حضور آنها در خیابان شود.

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

بیشتر بخوانید: گزارش لحظه به لحظه اعتراض‌های گسترده در ایران را در این صفحه ویژه بخوانید

مقام های ایران اختلاف در اینترنت و شبکه های اجتماعی ایجاد کرده اند، موضوعی که با انتقاد شدید دولت آمریکا روبرو شده است.

تجمع روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ در مشهد

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

همچنین رهبران دیگر کشورهای جهان، به اعتراض گسترده در ایران واکنش نشان دادند.

بیشتر بخوانید:

مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.

یکی از فیلم های تجمع روز دوم | ۸ دی

یکی از فیلم های تجمع روز سوم| ۹ دی

یکی از فیلم های تجمع روز چهارم | ۱۰ دی

یکی از فیلم های تجمع روز پنجم| ۱۱ دی

یکی از فیلم های تجمع روز ششم| ۱۲ دی

یکی از فیلم های تجمع روز هفتم| ۱۳دی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG