لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۷

هشدار آمریکا به ایران در نشست شورای امنیت درباره سرکوب اعتراض‌ها


آمریکا در جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد به جمهوری اسلامی ایران برای سرکوب معترضان اخطار داد.

جلسه اضطراری شورای امنیت برای بررسی اعتراض‌های گسترده در ایران به درخواست آمریکا و برغم مخالفت‌های اولیه روسیه، عصر جمعه ۱۵ دی برگزار کرد.

در این نشست نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل، با انتقاد از اقدامات جمهوری اسلامی ایران، گفت: آمریکا بر عکس اعتراضات سال ۸۸، اینبار در کنار مردم ایران می‌ایستد.

وی گفت: حقوق بشر، یک هدیه از سوی حکومت ها نیست.

خانم هیلی با انتقاد از اقدامات ایران در حمایت از گروه های تروریستی گفت: حکومت ایران شش میلیارد دلار به بشار اسد و دولت اسد کمک کرده است.

سفیر آمریکا افزود: حکومت ایران در قبال مردم خودش کوتاهی می کند. شاهدیم ایران حتی در خانه سازی برای مردم خود کوتاهی کرده و در زلزله اخیر چه اتفاقی افتاد.

خانم هیلی با تکرار حمایت از معترضان ایرانی گفت: مردم ایران لیاقت روزهای خوبی را دارند و آنها به دولت خود می گویند از قاتلان و دیکتاتورها حمایت نکنید.

وی در پایان افزود: اگر به شعارهای اولیه سازمان ملل باور داریم، باید الان از مردم ایران حمایت کنیم.

سه روز پیش، نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل وعده داده بود، پرونده سرکوب مردم در ایران توسط جمهوری اسلامی ایران را در شورای امنیت و حقوق بشر سازمان ملل مطرح می کند.

خانم هیلی در کنفرانس خبری با اشاره به شعارهایی چون «مرگ بر دیکتاتور»، «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» و «زندانی سیاسی، آزاد باید گردد»، گفت: اینها کلمات من نیست، و همین طور کلمات آمریکا نیست. این شعارهای مردم بزرگ ایران در روزهای گذشته است.

این نشست در حالی برگزار شد که اعضای شورای امنیت سازمان ملل در قبال ایران مواضع مختلفی دارند. در حالی که نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل خواستار برگزاری نشست اضطراری بود، روسیه این امر را دخالت در امور داخلی ایران دانست.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه روز پنجشنبه ۱۴ دیماه به آمریکا هشدار داد در امور داخلی این کشور دخالت نکند.

سفیر روسیه در سازمان ملل در نشست اضطراری شورای امنیت ایالات متحده را به سوءاستفاده از موقعیتش در شورا برای تشکیل جلسه درباره آنچه سفیر روسیه در سازمان ملل «یک موضوع سیاسی کاملا داخلی» خواند، متهم کرد.

او گفت: «اگر بخواهیم از منطق شما پیروی کنیم باید برای وقایع فرگوسن میزوری یا توسل به زور در جنبش اشغال وال استریت در منهتن نیویورک نیز تشکیل جلسه می‌دادیم. یا اینکه شورای امنیت باید برای هر موج تظاهراتی که در بعضی کشورهای غربی شکل می‌گیرد نیز تشکیل جلسه بدهد».

اما متحدان آمریکایی نیز در این اجلاس نگرانی‌هایی را بیان کردند.

سفیر فرانسه در سازمان ملل در این نشست گفت: «این فقط و فقط با مردم ایران است که بخواهند راه مسالمت آمیز برای گفتگو را پیش بگیرند، گفتگویی مبتنی بر احترام کامل به آزادی‌های اساسی مردم ایران. با این حال، نگرانی از وقایع روزهای اخیر در ایران نمی‌تواند مصداق تهدید علیه صلح و امنیت جهانی تلقی شود.»

بعضی از کشورهای اروپایی عضو شورای امنیت بر ضرورت حفظ پایبندی به توافق هسته ای ایران در سایه فضای موجود تاکید کردند.

سفیر سوئد در سازمان ملل نیز گفت که نقض حقوق بشر در ایران باید از برجام متمایز باشد. او اضافه کرد که حمایت آشکار سوئد و اتحادیه اروپا از توافق هسته‌ای بر قوت خود باقیست.

در ادامه، غلامعلی خوشرو، سفیر ایران در سازمان ملل آنچه که در تظاهرات اعتراضی در ایران و حوادث مربوط به رخ داد را موضوعی عادی نظیر آنچه در همه جای دنیا رخ می‌دهد عنوان کرد.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق دولت ایران را به پرهیز از خشونت علیه تظاهرکنندگان و تضمین حق آزادی بیان و تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز مردم فراخواندند.

شورای امنیت همچنین خواهان دسترسی دوباره مردم به اینترنت در ایران شد که دولت برای محدود کردن ارتباط تظاهرکنندگان آن را بطور موقت قطع کرده است.

روز شمار اعتراض‌های گسترده در ایران

یک هفته اعترا‌ض‌ گسترده در ایران با خشونت نیروهای پلیس روبرو شده و تا کنون بیش از ۲۰ کشته برجای گذاشته است. حکومت ایران با سرکوب معترضان، سعی دارد مانع حضور آنها در خیابان شود.

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

بیشتر بخوانید: گزارش لحظه به لحظه اعتراض‌های گسترده در ایران را در این صفحه ویژه بخوانید

مقام های ایران اختلاف در اینترنت و شبکه های اجتماعی ایجاد کرده اند، موضوعی که با انتقاد شدید دولت آمریکا روبرو شده است.

تجمع روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ در مشهد

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

همچنین رهبران دیگر کشورهای جهان، به اعتراض گسترده در ایران واکنش نشان دادند.

بیشتر بخوانید:

مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.

یکی از فیلم های تجمع روز دوم | ۸ دی

یکی از فیلم های تجمع روز سوم| ۹ دی

یکی از فیلم های تجمع روز چهارم | ۱۰ دی

یکی از فیلم های تجمع روز پنجم| ۱۱ دی

یکی از فیلم های تجمع روز ششم| ۱۲ دی

یکی از فیلم های تجمع روز هفتم| ۱۳دی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG