لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۵

تلاش اروپا برای اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه؛ شرکت‌های ایرانی‌ و چینی‌ هم هستند


اورسولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا
اورسولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا

کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز چهارشنبه مذاکره درباره اعمال تحریم‌های پیشنهادی جدید علیه روسیه به دلیل تهاجم نظامی آن کشور به اوکراین را آغاز کردند.

به گزارش رویترز، این تحریم‌ها شرکت‌های چینی و ایرانی را نیز هدف قرار می‌دهد و صادرات کشورهای ثالث را به دلیل نقض محدودیت‌های تجاری وضع شده محدود می‌کند.

به گفته یک دیپلمات، انتظار می‌رود که مذاکرات میان نمایندگان اتحادیه اروپا پرتنش باشد، زیرا منتقدان روسیه معتقدند که این طرح به اندازه کافی پیش نمی‌رود، اما دیگران نگران آسیب‌رساندن به روابط بین‌المللی خود هستند.

چندین دیپلمات گفتند که دیدگاه‌های متفاوت در این رابطه به معنای این است که احتمالاً توافق سریعی در دسترس نیست.

اورسولا فون درلاین، رئیس اجرایی اتحادیه اروپا، سه‌شنبه در سفری نمادین به کی‌یف از این طرح رونمایی کرد. این طرح پاسخی به جشن‌های سالانه پیروزی در جنگ جهانی دوم و غلبه بر آلمان نازی در مسکو بود که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، آن را به تهاجم نظامی خود به اوکراین تشبیه می‌کند.

اورسولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین
اورسولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین

اورسولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا، گفت که تحریم‌های جدید بر مقابله با دور زدن محدودیت‌های تجاری علیه روسیه تمرکز دارد؛ محدودیت‌هایی که از قبل اعمال شده، و در «هماهنگی بسیار نزدیک» با کشورهای گروه هفت طراحی شده است.

او گفت: « اگر ببینیم که کالاها از اتحادیه اروپا به کشورهای ثالث می‌رود و سپس به روسیه می‌رسد، می‌توانیم به کشورهای عضو پیشنهاد کنیم که صادرات آن کالا را تحریم کنند. این ابزار آخرین راه‌کار خواهد بود و با احتیاط از آن استفاده می‌شود.»

رئیس کمیسیون اروپا در ادامه افزود که اتحادیه اروپا ترانزیت بیشتر صادرات خود از جمله محصولات فناوری پیشرفته و قطعات هواپیما از طریق روسیه را متوقف خواهد کرد.

منابع دیپلماتیک آشنا با این طرح می‌گویند که در این فهرست نام «ده‌ها» شرکت جدید از چین، ایران، قزاقستان، و ازبکستان نیز دیده می‌شود.

به گفته این منبع، تحریم‌های جدید به نفت‌کش‌ها اجازه تخلیه در دریاهای آزاد را نمی‌دهد و آنها نمی‌توانند با خاموش کردن ردیاب‌های جی‌پی‌اس خود وارد بنادر شوند؛ اقداماتی که با هدف دور زدن محدودیت‌های گروه هفت بر تجارت نفت روسیه صورت می‌گیرد.

اورسولا فون درلاین رئیس کمیسیون اروپا از نمایشگاهی که خودروهای نظامی نابود شده روسیه را به نمایش می گذارد، بازدید می کند.
اورسولا فون درلاین رئیس کمیسیون اروپا از نمایشگاهی که خودروهای نظامی نابود شده روسیه را به نمایش می گذارد، بازدید می کند.

همه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا باید با اعمال تحریم‌های جدید موافقت کنند که یازدهمین دور از چنین اقداماتی از زمان حمله روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ خواهد بود.

این نخستین باری است که اتحادیه اروپا چین را به دلیل اتهامات مربوط به نقش پکن در جنگ هدف قرار می‌دهد و باعث شد تا وزارت خارجه چین به اتحادیه اروپا هشدار دهد.

یک منبع دیپلماتیک از یک کشور اتحادیه اروپا که با روسیه مخالف است، ناامید شد که پیشنهاد کمیسیون شامل توقف واردات الماس روسیه یا همکاری در انرژی هسته‌ای نبود.

در نقطه مقابل این مناظره، یک منبع دیپلماتیک از یک کشور منتقد تحریم‌ها گفت که پیشنهاد هدف قرار دادن کشورهای ثالث احتمالاً باعث ایجاد یک بحث پرتنش می‌شود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG