لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۷

زلنسکی در دیوان کیفری بین‌المللی: یقین دارم پوتین در این دادگاه محکوم خواهد شد


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین (چپ) در کنار قاضی پیوتر هافمانسکی، رئیس دیوان کیفری بین المللی، در لاهه هلند، ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین (چپ) در کنار قاضی پیوتر هافمانسکی، رئیس دیوان کیفری بین المللی، در لاهه هلند، ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

رئیس جمهوری اوکراین در بازدید از مقر دیوان کیفری بین‌المللی جامعه جهانی را فراخواند تا پوتین را در مورد جنگ در کشورش پاسخگو کند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، روز پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ در سفری از پیش اعلام نشده به هلند، با نخست وزیر آن کشور و نخست وزیر بلژیک دیدار و گفتگو کرد. او از رهبران دو کشور خواست هواپیماهای جنگی پیشرفته در اختیار اوکراین قرار دهند تا کشورش بتواند «به عدالت در جبهه جنگ» برسد.

به گزارش آسوشیتدپرس، زلنسکی در دیدار از دیوان کیفری بین‌المللی در شهر لاهه هلند خطاب به قضات دیوان گفت رهبر روسیه «برای جنایاتی که مرتکب شده، سزاوار مجازات در همین جا، در پایتخت حقوق بین‌الملل است.»

دیوان کیفری بین‌المللی در اسفند ماه ضمن صدور حکم دستگیری پوتین برای ارتکاب جنایات جنگی در اوکراین، او را شخصا مسئول ربودن کودکان از اوکراین دانست. این نخستین حکم دستگیری است که از سوی دیوان کیفری بین‌المللی برای یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد صادر شده است.

هر چند حضور رئیس جمهوری روسیه در این دادگاه برای محاکمه بسیار بعید به نظر می‌رسد. این نهاد بین المللی که افراد را برای نسل کشی، جنایات جنگی، و جنایت علیه بشریت محاکمه می‌کند، قدرت پلیسی برای اجرای حکم دستگیری را ندارد. از سوی دیگر، احتمال سفر پوتین به یکی از ۱۲۳ کشور عضو دیوان کیفری بین‌المللی – که موظفند در صورت امکان او را دستگیر کنند – بسیار اندک است.

رئیس جمهوری اوکراین روز چهارشنبه از فنلاند بازدید کرده بود. با پیوستن فنلاند به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در ماه گذشته مرزهای ناتو با روسیه دو برابر شد. زلنسکی تا کنون موفق شده حمایت نظامی و سیاسی کشورهای غربی و اعضای ناتو را در دفاع از کشورش در برابر روسیه به دست آورد. او قرار است هفته آینده به برلین، مقر اقتصادی اتحادیه اروپا، سفر کند.

XS
SM
MD
LG