لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۶

روسیه: حدود ۱۷۰۰ تن از ساکنان مناطق نزدیک نیروگاه اتمی زاپوریژیا تخلیه شدند


یک سرباز روسی در مقابل نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در محدوده تحت اشغال روسیه در جنوب شرق اوکراین.آرشیو
یک سرباز روسی در مقابل نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در محدوده تحت اشغال روسیه در جنوب شرق اوکراین.آرشیو

یک مقام روس در منطقه زاپوریژیا در اوکراین یکشنبه شب اعلام کرد که ۱۶۷۹ تن از مناطق نزدیک نیروگاه هسته ای زاپوریژیا تخلیه شده اند.

او اشاره کرد که حدود ۶۶۰ تن از این گروه،کودک هستند.

در این ارتباط ستاد کل اوکراین روز یکشنبه اعلام کرد که نیروهای روسی دارندگان گذرنامه محلی روسیه در این مناطق را به شهر بندری بردیانسک و شهر پریمورسک، در ساحل دریای آزوف، منتقل می کنند.

این بیانیه می‌افزاید: اولین کسانی که منتقل می شوند کسانی هستند که تابعیت روسیه را در ماه‌های اول اشغال پذیرفتند.

پیشتر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، درباره نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در اوکراین و مردم اطراف آن هشدار داده بود. این نیروگاه در اشغال نیروهای روسیه است.

آقای گروسی روز شنبه در بیانیه‌ای گفت که وضعیت اطراف نیروگاه هسته‌ای به طور فزاینده‌ای، غیرقابل پیش‌بینی و بالقوه خطرناک شده است.

او افزود: «شهر نزدیک [نیروگاه به نام] انرهودار» که اکثر کارکنان نیروگاه در آن زندگی می کنند، در حال تخلیه است. با این حال، کارکنان عملیاتی در سایت نیروگاه باقی می‌مانند.

کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مستقر در این نیروگاه به تازگی نتوانسته‌اند از انرهودار بازدید کنند.

رافائل گروسی گفت که کارشناسان هسته‌ای همچنان صدای گلوله باران منطقه را به طور منظم می‌شنوند.

در این حال انتظار می رود اوکراین به زودی ضد حمله ای را برای بازپس گیری سرزمین های تحت کنترل روسیه از جمله در منطقه زاپوریژژیا آغاز کند.

هر دو طرف یکدیگر را به گلوله باران نیروگاه هسته‌ای متهم می‌کنند و کوشش‌ها برای فراهم سازی منطقه امن در اطراف نیروگاه همواره با شکست مواجه شده است.

تمدید توافقنامه انتقال غلات از اوکراین و وضعیت بحرانی در نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا همواره از مسائل راهبردی مورد بحث در محافل بین‌المللی است.

XS
SM
MD
LG