لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۰

 گروه واگنر پس از تهدید به عقب نشینی؛ فعلا در باخموت می‌مانیم


شهر باخموت. آرشیو
شهر باخموت. آرشیو

دیمیتری پریگوژین فرمانده گروه مزدور واگنر روز یکشنبه اعلام کرد که برنامه عقب نشینی نیروهایش از شهر باخموت در شرق اوکراین را کنار گذاشته است.

او که پس از قول مسکو به این گروه برای تامین و تدارک جنگ‌افزار سخن می گفت افزود: ممکن است این گروه به حملات خود به باخموت ادامه دهد. مسکو این شهر را برای تصرف سایر شهرهای منطقه دونباس مهم ارزیابی می کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دیمیتری پریگوژین روز جمعه گفته بود که نیروهایش که حمله چند ماهه به باخموت را انجام داده‌اند پس از کمبود مهمات و متحمل شدن خسارات «بی‌فایده وغیرقابل توجیه»، در نهایت از این شهر عقب‌نشینی خواهند کرد.

در این حال رسانه های اوکراین و روسیه از انفجار در سراسر کریمه تحت اشغال روسیه خبر دادند و یک مورد انفجار در شنبه شب در شهر اودسا در دریای سیاه گزارش شد.

از سویی به گزارش خبرگزاری رویترز روسیه یکشنبه شب حملات گسترده ای را به کیف و دیگر شهرهای اوکراین انجام داد که منجر به تخریب ساختمان‌های مسکونی و زخمی شدن پنج تن از شهروندان اوکراین شد.

این حملات در شرایطی انجام شد که مسکو برای تعطیلات گرامیداشت سالگرد پیروزی خود که برابر با سالگرد شکست آلمان نازی است، آماده می شود.

مقامات اوکراینی اعلام کردند که به دنبال موج گسترده‌ای از حملات روسیه به کیف، حداقل پنج نفر زخمی شدند و موشک‌‌باران روسیه یک انبار آذوقه را در شهر اودسا دریای سیاه به آتش کشید.

شاهدان به رویترز گفتند که صدای انفجارهای متعددی را در کی‌یف شنیده‌اند و مقامات محلی می‌گویند که سامانه‌های پدافند هوایی در حال دفع حملات موشکی و پهبادی هستند.

هنوز مشخص نیست که چه تعداد موشک و پهپاد به کی‌یف پرتاب شده است.

در همین حال وزارت دفاع بریتانیا گفته است روسیه «به احتمال زیاد برای افزایش شمار نیروهای نظامی خود و تجهیز آنها با مشکل مواجه خواهد شد» و اعلام کرد روسیه «به احتمال زیاد وضعیت را این‌گونه ارزیابی می‌کند که تهدید فزاینده نظامی برای سال‌های زیادی فراتر از جنگ کنونی اوکراین ادامه خواهد داشت.»

XS
SM
MD
LG