لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۲

روسیه حقایق درباره تلفات غیرنظامیان در اوکراین را کتمان می‌کند


منطقه مسکونی ویران شده در شهر پاولوهراد. ۱ مه ۲۰۲۳.
منطقه مسکونی ویران شده در شهر پاولوهراد. ۱ مه ۲۰۲۳.

وزارت دفاع روسیه در اول ماه مه در تلگرام گزارش داد که در حملات موشکی شبانه خود به تاسیسات نظامی اوکراین «بیش از ۱۰۹ منطقه» را هدف قرار داده و «منهدم» کرده است.

این وزارت‌خانه بدون هیچ مدرکی برای تایید داده‌های خود مدعی شد که در ۲۴ ساعت گذشته، موشک‌های روسیه ۶۴ تاسیسات نظامی را هدف قرار دادند، بیش از ۵۲۵ سرباز اوکراینی را کشتند و ۸۷ واحد توپخانه، دو انبار مهمات، ده‌ها تانک، خودروی زرهی و پهپاد را منهدم کردند.

وزارت دفاع روسیه اما در گزارش خود، اطلاعات مربوط به تلفات غیرنظامیان را حذف کرد.

بنا به گزارش‌ها، حملات شبانه روسیه به اوکراین مناطق مسکونی را هدف قرار داده است. این حملات دو کشته برجای گذاشت و بیش از ۴۰ غیرنظامی نیز در پی آنها زخمی شدند. در این حملات همچنین مدارس، بیمارستان ها و صدها واحد مسکونی ویران شدند.

حملات موشکی روسیه در عین حال، باعث انفجار در کارخانه شیمیایی شهر پاولوهراد شد که ممکن است موجب یک فاجعه زیست‌محیطی شود.

اوکراین می‌گوید روسیه ۱۸ موشک پرتاب کرد اما پدافند هوایی اوکراین ۱۵ فروند از آنها رهگیری و منهدم کرد. «موسسه مطالعات جنگ» مستقر در واشنگتن، حملات موشکی گسترده روسیه علیه اوکراین در شب ۳۰ آوریل تا ۱ ماه مه را تایید کرده است.

حملات موشکی روسیه، پایتخت اوکراین، کی‌یف، و شهر پاولوهراد در شرق استان دنیپروپتروفسک را هدف قرار داد. یک مقام ارشد اوکراین گفت که تمامی موشک‌های شلیک شده به پایتخت، رهگیری و منهدم شدند.

اما شهر پاولوهراد مورد اصابت مستقیم سه موشک روسی قرار گرفت.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، در واکنش به این حمله گفت: «موشک‌های تروریست‌ها جان دو تن را گرفتند که پسران بسیار جوانی بودند. بیش از ۴۰ زن، کودک و مرد نیز به دلیل جراحات و ضربه روحی تحت درمان قرار گرفته‌اند.

شبکه تلویزیونی منطقه‌ای دنیپروپتروفسک گزارش داد که موشک‌های روسیه به یک پنجم منطقه پاولوهراد شامل ۱۱۰ ساختمان چند طبقه، ۹۵ واحد مسکونی و ۶۳ تأسیسات زیربنایی از جمله مدارس، بیمارستان ها و فروشگاه‌ها آسیب رسانده‌اند.

«موسسه مطالعات جنگ» اخیراً در گزارشی نوشت: مسکو بیش از هر زمان دیگر در راستای استراتژی منحرف کردن افکار عمومی داخلی از مشکلاتش در جنگ، در انتشار اخبار مورد علاقه خود در مورد حملات موشکی به اوکراین فعال است.

این موسسه با استناد به ارزیابی کاخ سفید گزارش داد که طی سه ماه؛ از ژانویه تا مارس، «نیروهای روسی تنها در نبرد باخموت متحمل حدود ۸۰ هزار مجروح و ۲۰ هزار کشته» شده‌اند.

این مطلب برگردان بخشی از پژوهش انجام‌شده در سایت «پالی‌گرف» پروژه راستی‌آزمایی صدای آمریکا، است.

XS
SM
MD
LG