لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۶

حمله پهپادی گسترده روسیه به اوکراین در آستانه جشن‌های «روز پیروزی»


انفجار یک پهپاد بر فراز کی‌یف، پایتخت اوکراین
انفجار یک پهپاد بر فراز کی‌یف، پایتخت اوکراین

روسیه روز دوشنبه ۸ ماه مه، یک روز پیش از جشن سالگرد پیروزی بر آلمان نازی در جنگ جهانی دوم، گسترده‌ترین حمله‌ پهپادی خود علیه اوکراین را آغاز کرد.

به گفته شهردار کی‌یف روسیه ۶۰ فروند پهپاد کامیکازه ساخت ایران را به سمت اهدافی در اوکراین شلیک کرده که ۳۶ فروند آن‌ها در پایتخت بوده و همه سرنگون شده‌اند. ولی فرو ریختن آوار حداقل پنج نفر را در کی‌یف مجروح کرده است.

یک انبار مواد غذایی هم در شهر اودسا بر اثر اصابت موشک آتش گرفته و بر اثر آن سه نفر زخمی شده‌اند.

این بزرگترین حمله‌ هواپیماهای بدون سرنشین در عملیات هوایی جدید روسیه بود که بعد از وقفه‌ای کوتاه از ده روز پیش دوباره آغاز شده است.

بنا به گفته کی‌یف، روسیه آخرین فشارها را برای فتح شهر باخموت اعمال می‌کند تا بلکه پوتین بتواند تا پیش از «روز پیروزی» نتیجه تهاجم پرهزینه زمستانی روسیه را به اوکراین را کسب کند. ژنرال الکساندر سیرسکی، فرمانده نیروی زمینی اوکراین، روز یکشنبه ۷ ماه مه اعلام کرد: «وظیفه ما جلوگیری از این امر است.»

روسیه در حال آماده شدن برای رژه بزرگ روز پیروزی است. این بزرگترین مناسبت در تقویم روسیه در زمان پوتین است؛ چرا که او از پیروزی شوروی سابق بر آلمان نازی به عنوان توجیهی برای حمله به اوکراین بهره می‌برد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در اقدامی تازه برای فاصله گرفتن از روسیه، به جای روز سه شنبه ۹ ماه مه، روز دوشنبه را جشن گرفت و اعلام کرد که فرمانی را برای تغییر تاریخ این تعطیلی در هم‌آهنگی با متحدان غربی‌اش امضا کرده است.

او که بر فراز تپه‌ای مشرف به کی‌یف با مردم سخن می‌گفت، اعلام کرد: «متاسفانه شر بازگشته است. همان‌طور که در آن زمان [شَر] به شهرها و روستاهای ما هجوم آورد، اکنون نیز همین‌طور است. همان طور که در آن زمان مردم ما را کشت، اکنون نیز چنین می‌کند.» او همچنین اطمینان داد، همان‌طور که نازیسم شکست خورد، روسیه هم شکست خواهد خورد.

اوکراین به عنوان بخشی از اتحاد جماهیر شوروی در آن زمان یکی از مناطق مرکزی یهودیان اروپایی بود که در هولوکاست از بین رفت.

اوکراین روز سه شنبه به عنوان تاکیدی بر تمایل اوکراین برای پیوستن به غرب میزبان اورسولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا، خواهد بود. اتحادیه اروپا، روز ۹ ماه مه را به عنوان «روز اروپا» و به احترام بیانیه سال ۱۹۵۰ فرانسه که در نهایت منجر به تاسیس اتحادیه اروپا شد، جشن می‌گیرد.

امسال، روسیه بسیاری از رژه‌های نظامی عظیم روز پیروزی را لغو یا محدود کرده است. کشورهای غربی معتقدند که این امر هم به علت نگرانی‌های امنیتی و هم تا حدی به این دلیل است که مسکو بسیاری از سخت‌افزارهای نظامی‌اش را در حملات زمستانی شکست خورده‌اش به اوکراین از دست داده است.

لشکرکشی پر هزینه زمستانی روسیه به جز شهر باخموت در شرق تقریبا موفق به تصرف هیچ منطقه‌ دیگری در اوکراین نشد و تصرف باخموت هم همچنان با مقاومت نیروهای اوکراینی روبه‌روست. نیروهای روسیه در باخموت توسط ارتش خصوصی واگنر، که هزاران زندانی را به خدمت گرفته است، اداره می‌شود. رئیس نیروهای واگنر هفته گذشته گفته بود که به علت نداشتن مهمات از باخموت خارج خواهد شد ولی روز یکشنبه عقب نشست و گفت که به او وعده سلاح های مورد نیازش را داده‌اند.

اوکراین که سال گذشته نیروهای روسیه را از دروازه‌های پایتخت عقب راند و قلمرو قابل توجهی را پس گرفت، در شش ماه گذشته نیروهایش را در حال تدافعی نگه داشته ولی می‌گوید که در هفته ی آینده خود را برای یک ضد حمله گسترده آماده می‌کند.

مطلب زیر با استفاده از گزارش رویترز تنظیم شده است

XS
SM
MD
LG