لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۵

مقام آمریکایی: احتمال استفاده پوتین از سلاح هسته‌ای در اوکراین بسیار بعید است


آوریل هاینز، مدیر اطلاعات ملی آمریکا
آوریل هاینز، مدیر اطلاعات ملی آمریکا

همزمان با افزایش تنش بین اوکراین و روسیه بعد از حمله پهپادی به کرملین، یک مقام ارشد اطلاعاتی ایالات متحده در جمع گروهی از سناتورهای آمریکا گفت احتمال استفاده روسیه از سلاح هسته‌ای در اوکراین بسیار بعید است.

آوریل هاینز، مدیر اطلاعات ملی آمریکا که روز پنجشنبه در کمیته نیروهای مسلح سنا حاضر شده بود، گفت که احتمال استفاده روسیه از سلاح هسته ای در اوکراین بسیار بعید است.

اظهارنظر این مقام آمریکایی بعد از افزایش تنش مسکو و کی‌یف ابراز شد. دو روز پیش رسانه‌های روسیه با انتشار یک حمله ناکام پهپادی به نقل از مقام‌های این کشور مدعی شدند که اوکراین این حمله پهپادی را صورت داده است. کمی بعد هم مقامات روسیه انگشت اتهام را به سوی اوکراین و آمریکا نشانه گرفتند.

ولودیمیر زلنسکی تنها ساعاتی بعد از انتشار این ویدئو اعلام کرد که اوکراین نقشی در این حمله ندارد و آمریکا ادعای روسیه درباره دست‌داشتن در حمله پهپادی به کاخ کرملین را «مضحک» خواند.

در محافل نظامی آمریکا این مطرح شد که روسیه قصد دارد موج جدیدی از حمله به اوکراین را به بهانه این حمله پهپادی به کرملین آغاز کند. برخی حتی احتمال یک حمله هسته‌ای را مطرح کردند.

آمریکا و روسیه در معاهده استارت جدید که پیمان کنترل هسته‌ای بین واشنگتن و مسکو است را به حالت تعلیق در آوردند.

بعد از طرح احتمال پیوستن اوکراین به پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، روسیه به این کشور حمله کرد. آمریکا و کشورهای اروپایی از اوکراین حمایت مالی و تسلیحاتی کرده‌اند. برخلاف انتظار روسیه، این کشور با گذشت بیش از یکسال، هنوز موفقیت چشمگیری در جنگ اوکراین نداشته است.

XS
SM
MD
LG