لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۲

ارتش اوکراین: مسیر تدارکاتی به باخموت تحت کنترل ما است


خط مقدم در جبهه باخموت. ۳ اردیبهشت ۱۴۰۲
خط مقدم در جبهه باخموت. ۳ اردیبهشت ۱۴۰۲

سخنگوی ارتش اوکراین روز یکشنبه ۱۰ اردیبهشت گفت که نیروهای این کشور همچنان کنترل یک مسیر اصلی تدارکات به شهر شرقی باخموت را در دست دارند.

کنترل ارتش اوکراین بر این مسیر در حالی است که رئیس گروه مزدوران «واگنر» تهدید کرد چنان‌چه مسکو مهمات بیشتری ارسال نکند، این گروه برخی از نیروهای خود را از این شهر خارج خواهد کرد.

نیروهای روسی به مدت ۱۰ ماه تلاش کرده‌اند تا به مناطق تصرف‌نشده این شهر ویران شده ۷۰ هزار نفری نفوذ کنند. کی‌یف مصمم است از باخموت، که روسیه آن را سکویی برای حمله به شهرهای دیگر می‌داند، دفاع کند.

سرهی چرواتی، سخنگوی نیروهای اوکراینی در شرق، در مصاحبه‌ای با یک وب‌سایت خبری محلی گفت که روس‌ها هفته‌ها است درباره تصرف «جاده زندگی» و همچنین تداوم حملات بر آن شهر صحبت می‌کنند.

او در ادامه وضعیت را «واقعا دشوار» خواند و افزود: «نیروهای دفاعی ما به روس‌ها اجازه نداده‌اند که مسیر تدارکاتی‌مان را قطع کنند.»

«جاده زندگی» نام یک مسیر حیاتی بین باخموت ویران‌شده و شهر چاسیو یار در نزدیکی آن در غرب در فاصله حدود ۱۷ کیلومتری قرار دارد.

فرماندهی ارشد نظامی اوکراین در به روز‌رسانی روزانه خود در روز یکشنبه گفت که نیروهای این کشور ۵۸ حمله روسیه را طی روز گذشته در امتداد بخشی از خط مقدم که از باخموت از طریق آودیوکا و تا مارینکا در جنوب منطقه دونتسک امتداد دارد دفع کرده اند.

به گفته تحلیلگران نظامی، در صورت سقوط باخموت، شهر چاسیو یار که در ارتفاعات بالاتری قرار دارد احتمالاً هدف بعدی حملات روسیه خواهد بود، هرچند نیروهای اوکراینی استحکامات دفاعی در نزدیکی آن ایجاد کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG