لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۱

انهدام ده‌ها هزار تن سوخت روسیه در حمله‌ پهپادی؛ اوکراین: خداوند مجازات کرد


مخزن سوخت روسیه در در بندر سواستوپل، شبه‌جزیره کریمه، پس از حمله پهپادی

حمله پهپادی به یک مرکز ذخیره سوخت روسیه در بندر سواستوپل در شبه‌جزیره کریمه در روز شنبه، ستون بزرگی از دود سیاه و غلیظ را در آن منطقه ایجاد کرد. روسیه، اوکراین را مسئول این حمله می‌داند اما کی‌یف می گوید خداوند، روس‌ها را مجازات کرد.

فرماندار منصوب روسیه برای این شهر، گفت پیش از بروز فاجعه، حریق ناشی از حمله اطفا شد.

یک مقام سازمان اطلاعات ارتش اوکراین نیز گفت در نتیجه این حمله، بیش از ۱۰ مخزن فرآورده‌های نفتی با ظرفیت حدود ۴۰ هزار تن که برای استفاده ناوگان روسیه در دریای سیاه در نظر گرفته شده بود، منهدم شده است.

اوکراین موشک‌های دارای برد کافی به منظور حمله به جاهایی همچون سواستوپل ندارد و به همین دلیل سرگرم توسعه پهپادهای مناسب برای جبران این نقیصه بوده است.

مقامات اوکراینی معمولا از پذیرش مستقیم مسئولیت چنین حملاتی خودداری می‌کنند اما یک مقام نظامی این کشور حمله پهپادی مزبور را «مجازات خداوند» در تلافی حمله روز جمعه روس‌ها به شهر اومان دانست که موجب کشته‌شدن ٢٣ اوکراینی شده بود.

او به شهروندان کریمه هشدار داد از مراکز نظامی روسیه در این شبه‌جزیره «تحت اشغال موقت» دوری کنند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، نیز هشدار داده بود عاملان حمله به اومان در اسرع وقت مجازات خواهند شد.

حمله روز شنبه همزمان با آماده‌شدن نیروهای اوکراینی برای بیرون راندن واحدهای روس از مناطقی است که به دنبال تهاجم فوریه سال گذشته میلادی اشغال کرده‌اند.

کرملین، اوکراین را به فرستادن مقادیر زیادی پهپاد و شهپاد به منظور حمله به شبه‌جزیره کریمه متهم می‌کند.

اوکراین می‌گوید بازپس‌گیری همه قلمرو تحت اشغال روسیه از جمله شبه‌جزیره کریمه، که از سال ۲۰۱۴ به تصرف مسکو درآمده، شرط اصلی برای پذیرش هرگونه توافق صلح است.

XS
SM
MD
LG