لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۲

ده‌ها «حمله ناموفق» روسیه طی ۲۴ ساعت به اوکراین؛ زلنسکی می‌خواست تا «پای مرگ» بجنگد


یک سرباز اوکراینی در حال استراحت در خط مقدم نبرد در نزدیکی باخموت
یک سرباز اوکراینی در حال استراحت در خط مقدم نبرد در نزدیکی باخموت

فرمانده ارشد ارتش اوکراین روز یکشنبه اعلام کرد نیروهای کشورش ۵۸ حمله ارتش پوتین برای شکستن خط مقدم نبرد از باخموت تا آودیوکا و مارینکا در جنوب دونتسک را طی شبانه‌روز گذشته دفع کرده‌اند.

یک سخنگوی ارتش اوکراین نیز روز شنبه گفته بود نیروهای این کشور هنوز کنترل مسیر تدارکاتی کلیدی به باخموت را در اختیار دارند.

نیروهای روسیه‌ای ۱۰ ماه است تلاش می‌کنند باخموت را کنترل کنند. این شهر ویران‌شده پیش از آغاز لشکرکشی پوتین جمعیتی ٧۰ هزار نفری داشت.

اگر باخموت تحت کنترل نیروهای روسیه‌ای قرار بگیرد، شهر چاسیف‌یار در مجاورت آن هدف بعدی روس‌ها خواهد بود اگرچه این شهر در ارتفاع بالاتری قرار دارد و نیروهای اوکراینی استحکامات دفاعی در اطراف آن ایجاد کرده‌اند.

این در حالی است که یوگنی پریگوژین، رئیس گروه واگنر، اخیرا در مصاحبه‌ای هشدار داده چنانچه مسکو مهمات بیشتری در اختیار آنها قرار ندهد، برخی از نیروهای خود را از اطراف باخموت به عقب باز خواهد گرداند.

زلنسکی: تا پای مرگ می‌جنگیدم

رئیس جمهوری اوکراین در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت اگر روس‌ها در اوایل جنگ به دفتر محل کارش هجوم می‌بردند، تا پای مرگ می‌جنگید.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین

ولودیمیر زلنسکی افزود هیچ یک از مدافعان خیابان بانکوفا، محل دفتر ریاست جمهوری، به اسارت گرفته نمی‌شدند زیرا همگی کاملا آماده جنگیدن بودند.

مقام‌های اوکراینی در روزهای آغازین جنگ از چندین تلاش ناموفق واحدهای اطلاعاتی روسیه برای ورود به شهر کی‌یف و مشخصا خیابان بانکوفا خبر داده بودند.

دیگر واحدهای ارتش روسیه نیز به اطراف کی‌یف حمله کردند اما به دلیل مقاومت اوکراینی‌ها نتوانستند پیشروی کنند.

XS
SM
MD
LG