لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۲

آمریکا ادعای روسیه درباره دست‌داشتن در حمله پهپادی به کاخ کرملین را «مضحک» خواند


جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید
جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز پنجشنبه ادعای روسیه مبنی بر دست‌داشتن آمریکا در حمله پهپادی به کاخ کرملین را «مضحک» خواند.

او در گفت‌وگویی با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت: «ایالات متحده هیچ نقشی در آن ندارد. ما حتی نمی‌دانیم دقیقا چه اتفاقی در آنجا افتاد، اما به شما اطمینان می‌دهم که ایالات متحده به هیچ عنوان هیچ نقشی در آن نداشت.»

به گفته آقای کربی، واشنگتن، کی‌یف را به انجام حملات برون‌مرزی تشویق و حمله به رهبران دیگر کشورها را تایید نمی‌کند. اوکراین نیز دست داشتن در هر گونه حمله پهپادی به کاخ کرملین را تکذیب کرده است.

ادعای روسیه

سخنان جان کربی در واکنش به ادعای دمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین، بود که بدون ارائه هیچ مدرکی گفته بود اوکراین در پی دستور ایالات متحده در نخستین ساعات روز چهارشنبه حمله‌ای پهپادی علیه کاخ کرملین انجام داد.

طبق ادعای مقامات مسکو، اوکراین با دو پهپاد قصد حمله به کرملین و ترور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، را داشت. کرملین در بیانیه‌ای که خبرگزاری‌های دولتی روسیه منتشر کردند، گفت این حمله پهپادی تلفاتی نداشته است.

سخنگوی ولادیمیر پوتین گفت تحقیقاتی فوری در حال انجام است و هرگونه پاسخ به این حمله با دقت بررسی خواهد شد و متناسب با آن خواهد بود.

وزارت خارجه روسیه نیز به طور جداگانه‌ تهدید کرد حمله مزبور بدون پاسخ نخواهد ماند و کی‌یف را متهم کرد هیچ تمایلی به پایان دادن به جنگ از طریق مذاکره ندارد.

روسیه به طور فزاینده‌ای ایالات متحده را متهم می‌کند که به منظور تحمیل یک «شکست راهبردی» به مسکو، به طور مستقیم در جنگ شرکت می‌کند. واشنگتن ضمن رد این ادعا می‌گوید با تسلیح اوکراین، به این کشور برای دفاع از خود و بازپس‌گیری اراضی اشغالی‌اش یاری می‌رساند.

XS
SM
MD
LG