لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۹

ادامه حواشی کنسرت برلین؛ پلیس آلمان از راجر واترز تحقیق می‌کند


راجر واترز
راجر واترز

پلیس آلمان جمعه اعلام کرد که تحقیقات رسمی را درباره پوشش راجر واترز، بنیانگذار گروه موسیقی «پینک فلوید» آغاز می‌کند.

به گزارش رویترز، او در جریان کنسرت اخیر خود در برلین با یونیفرمی به سبک نازی‌ها روی صحنه رفت. این اقدام راجر واترز با انتقادات زیادی در شبکه‌های اجتماعی همراه شد.

این در حالی است که مدافعان این هنرمند بریتانیایی می‌گویند که این بخش از کنسرت، بازسازی صحنه‌های طنزی از فیلم آلبوم موفق «دیوار» در نقد فاشیسم است.

راجر واترز ۷۹ ساله که در دهه اخیر بواسطه نظرات و دیدگاه‌های سیاسی و اجتماعی خود به چهره‌ای جنجالی تبدیل شده، هنوز درباره کنسرت برلین اظهار نظری نکرده است.

در شرایطی که در مواردی اظهارات او انتقادهای زیادی را به دنبال داشته، برخی دیدگاه‌های این هنرمند با استقبال زیادی مواجه شده است.

کاوه یغمایی، خواننده، نوازنده، و آهنگساز ایرانی ساکن کانادا که از علاقمندان راجر واترز است به صدای آمریکا می‌گوید که او یک هنرمند و استاد بزرگ است. به گفته کاوه یغمایی «راجر واترز از معدود هنرمندانی است که مخالف حکومت‌های جهان از هر نوعی است و آیینه تمام‌‌نمای جامعه امروز محسوب می‌شود.»

این هنرمند ایرانی با اشاره به اینکه برخی نظرات راجر واترز قابل بحث است و انتقادهایی نسبت به او وجود دارد، می‌گوید که به هر حال نمی‌توان منکر دستاوردهای هنری و تلاش‌های این هنرمند برای مخالفت با زورگویی و مبارزه با حکومت‌های دیکتاتوری در نقاط مختلف جهان از جمله ایران شد.

کاوه یغمایی می‌گوید: «راجر واترز از معدود هنرمندانی است که از جنبش اخیر در ایران و انقلاب مهسا امینی حمایت کرد، این موضوع من را خیلی خوشحال کرد و باعث شد تا ما ایرانی‌ها احساس تنهایی نکنیم. بسیاری از هنرمندان جهان در قبال رویدادهای ایران سکوت کردند ولی راجر واترز همراه مردم ایران بود و این قابل تقدیر است.»


در تصاویری که از کنسرت ۱۷ مه در برلین منتشر شده است، راجر واترز در یک کت بلند با بازوبندی قرمز دیده می‌شود و با یک مسلسل غیرواقعی به سوی تماشاگران شلیک می‌کند.

این لباس شامل یک‌ نشان صلیب شکسته بود که از دو چکش متقاطع ساخته شده بود؛ شمایل‌نگاری که همچنین در لباس‌های فیلم سال ۱۹۸۲ با بازی ستاره راک باب گلدوف دیده شد.

در هنگام اجرا یک بادکنک بزرگ به شکل خوک با خبرهایی به سبک رایش سوم با چکش‌های ضربدری به جای صلیب شکسته در تالار حرکت می‌کرد. در این بخش اسامی برخی قربانیانی که به عقیده گروهی توسط حکومت‌ها کشته شدند، مانند جورج فلوید، سوفی شول، و مهسا امینی نیز نمایش درآمد.

کنسرت برلین با اعتراض شدید اسرائیل مواجه شد که مدعی شد راجر واترز در آن به شش میلیون یهودی کشته شده در هولوکاست توهین کرده است.


نمادها، پرچم‌ها، و لباس‌های نازی در آلمان ممنوع است. به گفته پلیس، تحقیقات از راجر واترز با استناد به قانون دیگری با عنوان «تحریک مردم» در حال بررسی است.

یکی از سخنگویان پلیس گفت: «به نظر می‌رسد لباسی که راجر واترز پوشیده است، می‌تواند حیثیت قربانیان را زیر پا بگذارد. همچنین می‌تواند حکومت خشونت‌آمیز و خودسرانه رژیم نازی را تأیید، تمجید، یا توجیه کند، به نحوی که آرامش عمومی را مختل کند.»

سایر شهرهای آلمان از جمله مونیخ، فرانکفورت، و کلن تلاش کردند تا کنسرت‌های راجر واترز را لغو کنند زیرا گروه‌های یهودی از جمله شورای مرکزی یهودیان او را یهودستیزی متهم کردند.

راجر واترز یکی از اعضای جنبش بایکوت، سلب سرمایه، و تحریم اسرائیل است که تل‌آویو را به دلیل اشغال سرزمین‌هایی که فلسطینی‌ها به دنبال ایجاد کشور مستقل خود هستند، هدف قرار داده است.

راجر واترز
راجر واترز

راجر واترز اتهامات یهودستیزی را رد کرده است و تلاش‌های قانونی برای لغو کنسرت‌های او در آلمان در دادگاه به نتیجه نرسید. براساس برنامه اعلام شده، آخرین کنسرت این هنرمند در ۲۸ مه در فرانکفورت برگزار می‌شود. تماشاگران حاضر در کنسرت‌های دیگر راجر واترز گفتند که او در برنامه‌های قبلی نیز لباس مشابهی بر تن داشت.

راجر واترز پیش از جنجال اخیر با ادعای اینکه تحریک «ناسیونالیست‌های افراطی» اوکراین باعث حمله نظامی روسیه به این کشور شد، با انتقادات زیادی مواجه شد. اعتراضات به راجر واترز در لهستان در حدی بود که کنسرت او در لهستان که از منتقدین جدی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین است، لغو شد.

در تنظیم این خبر از گزارش رویترز و شبکه خبری فاکس استفاده شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG