لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۳

گفت‌وگو با گل‌آذین خواننده ایرانی: اگر توماج را دستگیر کردید، هزاران توماج به خیابان می‌آیند


گل‌آذین

دور جدید اعتراضات سراسری در ایران با انتشار آثار موسیقی متنوعی همراه شده است و بسیاری از هنرمندان ایرانی به‌ ویژه چهره‌های جوان درون مرزی از این طریق با جنبش آزادی‌خواهی مردم همراهی کردند. این در حالی است که در هفته‌های اخیر تعدادی از این هنرمندان مانند توماج صالحی توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده‌، و مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.

گل‌آذین خواننده جوان ایرانی که با نام هنری «گُلا» شناخته می‌شود، در گفت‌وگو با صدای آمریکا درباره ویژگی‌های کنونی موسیقی اعتراضی ایران توضیحاتی داد.

او با ابراز خوشحالی از همراهی هنرمندان ایرانی با مردم، می‌گوید که این بار حتی شاهد حضور خواننده‌هایی در صحنه هستیم که در گذشته فعالیتی در زمینه موسیقی اجتماعی و اعتراضی نداشتند و این بسیار دلگرم‌کننده است.

به گفته گل‌آذین، انتشار تمامی این آثار اعتراضی با هر ویژگی که دارند، مثبت است و قدمی علیه جمهوری اسلامی محسوب می‌شود. او در ادامه می‌افزاید که همبستگی و اتحاد هنرمندان ایرانی در حمایت از مردم داخل کشور قابل تقدیر است و باید ادامه پیدا کند.

این خواننده جوان تأکید دارد که با توجه به اعتراضات سراسری در ایران که علی‌رغم سرکوب وحشیانه حکومت همچنان ادامه دارد، از مرحله جنبش عبور کردیم و شاهد وقوع انقلاب در ایران هستیم.


گل‌آذین می‌گوید که در اعتراضات گذشته تعداد کمتری از هنرمندان ایرانی در زمینه تولید آثار موسیقی اعتراضی فعال بودند که البته شاید یکی از دلایل آن کوتاه بودن مدت زمان اعتراضات بود، ولی این بار شرایط فرق کرده است و اعتراضات هفته‌هاست که ادامه دارد.

او در ادامه می‌افزاید که آهنگ‌های اعتراضی جدید، جسارت دگرگونه‌ای نسبت به گذشته دارند، و در این آثار با توجه به جوی که در ایران هست، جرأت و شهامت متفاوتی شنیده می‌شوند.

به عقیده گل‌آذین این موضوع بسیار طبیعی است زیرا شاهد دستگیری، شکنجه، و قتل زنان، مردان، جوانان، و حتی کودکان ایرانی هستیم، و چنین فجایعی باید باعث بیداری شهامت همه به ویژه هنرمندان ایرانی خارج از کشور شود تا برای مبارزه و خلاصی از این نظام، تند و تیزتر بخوانند.

گل‌آذین می‌گوید که دستگیری هنرمندانی مانند توماج صالحی، نه تنها جریان موسیقی اعتراضی را متوقف نمی‌کند، بلکه انگیزه بیشتری به مردم برای مبارزه با حکومت می‌دهد.

توماج صالحی، رپر معترض
توماج صالحی، رپر معترض

او در ادامه می‌افزاید که جمهوری اسلامی باید بداند که خاک ایران حاصلخیز است و اگر جوانی را دستگیر کرد و به قتل رساند، صدها جوان دیگر بیدار می‌شوند و از آن خاک برمی‌خیزند.

به گفته گل‌آذین اگر امروز توماج را دستگیر کردید، فردا هزاران توماج دیگر برای مبارزه به خیابان‌ها می‌آیند، و دستگیری‌های حکومت دیگر ترس و وحشتی در میان مردم ایجاد نمی‌کند.

این خواننده جوان با اشاره به کارزاری که اخیرا برای اخراج جمهوری اسلامی از کمیسیون زنان سازمان ملل متحد ایجاد شده است، می‌گوید که سرکوب معترضان و نقض حقوق بشر، پیامدهای بین‌المللی زیادی نیز خواهد داشت و باعث منزوی شدن بیشتر حکومت ایران می‌شود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG