لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۲

انتشار نماهنگ «پری» از ماهور؛ استفاده از رقص به‌عنوان نمادی از مبارزات مردم ایران


ماهور، خواننده ایرانی
ماهور، خواننده ایرانی

ماهور، خواننده ایرانی ساکن نروژ، یکی از هنرمندانی است که در ماه‌های اخیر از اعتراضات سراسری ایران حمایت کرده است.

او علاوه بر شرکت در گردهمایی‌های اعتراضی، و مصاحبه با رسانه‌های خبری، چندین ترانه و نماهنگ نیز در همبستگی با جنبش آزادی‌خواهی ایرانیان منتشر کرده است.

پری، جدیدترین اثر ماهور است، یک ترانه عاشقانه-اجتماعی که موزیک ویدئوی آن برای نخستین بار در تلویزیون بخش فارسی صدای آمریکا پخش شد، و از طریق شبکه‌های اجتماعی در دسترس علاقمندان قرار گرفت.

ماهور به صدای آمریکا می‌گوید: «محور اصلی خیزش مردمی در ایران که تقریبا از هفت ماه پیش آغاز شد، زنان هستند و به این صورت در جهان مطرح شده است. البته ما می‌دانیم که هم‌زمان مردان ما هم دوشادوش زنان ایستادگی می‌کنند و در حال مبارزه هستند. بسیاری از زنان و مردان ما کشته شدند یا زندانی هستند.»

او در ادامه می‌افراید: «ترانه پری حدود دو سال پیش توسط زنده‌یاد غلام‌رضا سلیمانی سروده شد و همان موقع آن را بصورت تک‌آهنگ منتشر کردم، این اثری حسی اجتماعی است که از لطافت، موجودیت، و قدرت زن در جوامع شرقی به ویژه ایران می‌گوید.»


به گفته ماهور او از هنگامی که این ترانه را منتشر کرد، به فکر ساخت نماهنگی بود که بتواند پیام این اثر خاص را به تصویر بکشد. این هنرمند با اشاره به اینکه در ماه‌های اخیر رقص زنان و مردان ایرانی به نمادی از مبارزه تبدیل شده است، مانند رقص خدانور لجه‌ای یا دختران اکباتان، گفت که به همین دلیل تصمیم گرفت تا برای ترانه پری نماهنگی با محوریت رقص بسازد.

ماهور می‌گوید :«هر چند که خدانور لجه‌ای در میان ما نیست اما رقص او جاودانه است و در همه جهان دیده شد.»

او در ادامه می‌افزاید که به همین دلیل تصمیم گرفت تا از رقص به‌عنوان یکی از نمادهای مبارزه مردم ایران برای ساخت این نماهنگ استفاده کند، و همچنین یادآور می‌شود که رقص برای مخاطب غیر ایرانی در کشورهای غربی نیز راحت‌تر قابل درک است و تأثیرگذاری بیشتری دارد.

به گفته ماهور، رقص‌نگاری در این نماهنگ به‌گونه‌ای است که بیانگر حس یک زن و جامعه شرقی باشد، و نورپردازی و‌ ساخت در عین حال که دراماتیک است، لطافت و قدرت زن را نیز به تصویر می‌کشد.

ماهور با آرزوی موفقیت برای جنبش «زن زندگی آزادی» و خیزش مردمی در ایران، امیدوار است که بتواند با انتشار این نماهنگ قدمی در این راه بردارد.

XS
SM
MD
LG