لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۶

کاخ سفید میزبان مراسم ماه «میراث فرهنگی یهودیان آمریکایی» است


جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، سه‌شنبه در مراسمی که به مناسبت ماه «میراث فرهنگی یهودیان آمریکایی» در کاخ سفید برگزار می‌شود، میزبان تعدادی از ستاره‌های برادوی خواهد بود.

در این مراسم، تعدادی از بازیگران نمایش موزیکال مشهور «رژه» حضور دارند و بخش‌هایی از این اثر تأثیرگذار را برای حاضرین اجرا می‌کنند. نمایش موزیکال رژه، اقتباسی از کتابی به همین نام نوشته آلفرد اوهری، و موسیقی و اشعار جیسون رابرت براون است و به ماجرای محاکمه، زندانی شدن، و قتل لئو فرانک، یهودی آمریکایی در سال ۱۹۱۵ در ایالت جورجیا می‌پردازد.

امروز به عقیده بسیاری این فرد بیگناه بود و از قربانیان یهودی‌ستیزی در ایالات متحده محسوب می‌شود و مرگ فجیع او زمینه‌ساز تلاش بیشتر برای مقابله با نفرت و تعصب است.

جو‌ بایدن در مراسم سه‌شنبه به موضوعات مختلفی در این رابطه از جمله تلاش‌های دولت خود برای مقابله با افزایش یهودی‌ستیزی در آمریکا سخن خواهد گفت.

الهام یعقوبیان، نویسنده و کنشگر حقوق بشر درباره ماه میراث فرهنگی یهودیان آمریکایی به صدای آمریکا می‌گوید: «نامگذاری این ماه، به عنوان میراث يهوديان آمریکایی به مثابه‌ یک اندیشه‌ نمادین، نخستین بار به هنگام ریاست ‏جمهوری جرج بوش در سال ۲۰۰۶ پیشنهاد شد که بر پایه آن دستاورد فرهنگی یهودیان امریکایی در این سرزمین، پاس داشته شد.»

او در ادامه می‌افزاید: «از ‏آنجا که آمریکا میزبان شمار زیادی از ایرانیان یهودی‌تبار در این سرزمین است، دستاورد‌های آنان می‌تواند به نوعی نمایانگر تلاش‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی این مهاجران در آمریکا باشد ‌و شایان توجه قرار گیرد.‏»
‎ ‎
به گفته خانم یعقوبیان «از سویی دیگر بزرگداشت این ماه می‌تواند به مثابه ابزاری برای رویارویی با یهودی‌ستیزی انگاشته شود. در دهه‌ گذشته یهودی‌ستیزی در ‏جهان معاصر به خصوص در آمریکا و اروپا، ابعادی بسیار گسترده‌تری از شکل کلاسیک آن در طول تاریخ، و حتی پیچیده‌تر از ‏آنچه در جنگ جهانی دوم رخ داد، پیدا کرده است.»

الهام یعقوبیان
الهام یعقوبیان


این نویسنده و کنشگر حقوق بشر تأکید می‌کند که «ستیز با این پدیده‌ ناهنجار می‌باید از سویه‌های گوناگون نژادی، ‏فرهنگی، دینی، و ناسیونالیستی صورت بگیرد.»

یک منبع آگاه در کاخ سفید به شرط عدم افشای نام خود به آسوشیتدپرس گفت که رئیس جمهوری آمریکا سه‌شنبه ضمن قدردانی از دستاوردهای یهودیان آمریکایی به این نکته اشاره خواهد کرد که راهپیمایی نئونازی‌ها در شهر شارلوتزویل در ایالت ویرجینیا در سال ۲۰۱۷ یکی از دلایلی بود که تصمیم گرفت نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ شود.

در جریان درگیری میان نئونازی‌ها و مخالفان آنها در شارلوتزویل، یک سفیدبرترپندار خودروی خود را به جمعیت کوبید و زنی به نام هدر هیر را کشت.

همچنین انتظار می‌رود که جو بایدن در این مراسم از انتصاب نخستین نماینده ویژه برای مبارزه با یهودی‌ستیزی، افزایش بودجه فدرال برای کمک به ایمن‌سازی کنیسه‌ها و مراکز اجتماع یهودیان، و تشکیل نشستی در کاخ سفید برای مبارزه با خشونت‌های ناشی از نفرت رونمایی کند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا


جو بایدن اواخر سال گذشته یک گروه بین سازمانی را برای هماهنگی بهتر تلاش‌های دولت آمریکا برای مقابله با یهودی‌ستیزی، اسلام‌هراسی، و انواع دیگر مرتبط با تعصب و تبعیض دینی در آمریکا ایجاد کرد. انتظار می‌رود که دولت آمریکا بزودی سیاست‌های راهبردی ملی خود را برای مقابله با یهودی‌ستیری منتشر کند.

در تنظیم این مطلب از گزارش‌های آسوشیتدپرس و بیلبورد استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG