لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۳

مجموعه‌ نفیسی‌ از آثار هنری و‌ لوازم ‌شخصی فردی مرکوری حراج می‌شود


مجموعه‌ای از آثار هنری و لوازم شخصی فردی مرکوری، خواننده فقید گروه موسیقی «کوئین» در ماه سپتامبر سال جاری توسط دوست نزدیک او به حراج گذاشته می‌شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، این مجموعه نفیس شامل لباس‌ها، لوازم شخصی، آثار هنری، و اشعار دست‌نویس برخی از ترانه‌های مشهور گروه راک کوئین است.

فردی مرکوری که علاقه زیادی به جمع‌آوری آثار هنری داشت، کلکسیون هنری و لوازم شخصی خود را پیش از مرگ به مری آستین، دوست صمیمی خود سپرد.

این خواننده سرشناس بریتانیایی که از تبار پارسیان هند بود، در سن ۴۵ سالگی در سال ۱۹۹۱ بر اثر ذات‌الریه مرتبط با بیماری ایدز درگذشت.

فردی مرکوری
فردی مرکوری

مری آستین که تقریبا تمامی این آثار هنری را به همان صورتی که فردی مرکوری در منزل مجلل خود در محله کنزینگتون لندن باقی گذاشت، نگاه داشته است، فروش این کلکسیون را «تصمیمی دشوار» توصیف کرد.

این مجوعه شامل برخی از طرح‌های دستی یا چاپی پیکاسو و ماتیس، و همچنین نقاشی‌ از جیمز تیسوت، هنرمند فرانسوی قرن نوزدهم است که پیش‌بینی می‌شود بین ۵۰۰ تا ۷۵۰ هزار دلار فروخته شود.

دست‌نوشته شعر «ما قهرمان هستیم» که از محبوب‌ترین ترانه‌های گروه کوئین است، یکی دیگر از اقلام ارزشمند این حراجی خواهد بود. فردی مرکوری این شعر را روی ۹ صفحه نوشت و احتمالاً بین ۲۵۰ تا ۳۷۵ هزار دلار فروخته خواهد شد.

یکی از اقلام دیگر تاج بدلی است که فردی مرکوری در جریان آخرین کنسرت گروه کوئین در سال ۱۹۸۶ بر سر گذاشت.

ماکتی از تاج سنت ادوارد که فردی مرکوری در آخرین کنسرت خود بر سر گذاشت
ماکتی از تاج سنت ادوارد که فردی مرکوری در آخرین کنسرت خود بر سر گذاشت

او در این کنسرت پس از خواندن ترانه ما قهرمان هستیم، پیروزمندانه روی صحنه رفت و همراه با جمعیت آهنگ «خداوند ملکه را حفظ کند» خواند که از صحنه‌های ماندگار تاریخ موسیقی جهان محسوب می‌شود.

گفته می‌شود که این طرح از تاج سنت ادوارد الهام گرفته شده است که ماه آینده در مراسم تاجگذاری چارلز سوم نیز استفاده خواهد شد. البته برخلاف تاج پادشاهی بریتانیا، تاج فردی مرکوری بدلی است و ارزش آن بین ۷۵ تا ۱۰۰ هزار دلار است.

این حراج شامل ۱۵۰۰ قلم است و طرفداران فردی مرکوری با بودجه‌های معمولی هم قادر به خرید برخی از لوازم و وسایل شخصی او که ارزان‌تر هست، خواهند بود.

برخی از اقلام در جریان یک تور هنری در ماه ژوئن در شهرهای نیویورک، لس‌آنجلس، و هنگ‌کنگ به نمایش گذاشته خواهند شد. این حراج در ماه سپتامبر برگزار خواهد شد و بخشی از عواید حاصل از آن صرف امور خیریه می‌شود.

گروه موسیقی «کوئین»
گروه موسیقی «کوئین»

فرخ بلسارا که با نام هنری فردی مرکوری شناخته می‌شود، یکی از چهره‌های تأثیرگذار موسیقی راک در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ میلادی است که بواسطه صدای رسا و گیرا، اجراهای چشمگیر و جنجالی، ‌و البته زندگی شخصی پرحاشیه خود به شهرت زیادی رسید.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG