لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۳

انتشار نماهنگ «خاکستری»؛ خشایار غلامی: این اثر درباره ایرانیانی است که در اعتراضات اخیر سکوت کرده‌اند


خشایار غلامی، خواننده و آهنگساز ساکن کانادا
خشایار غلامی، خواننده و آهنگساز ساکن کانادا

نماهنگ ترانه اجتماعی «خاکستری»، اثر جدید خشایار غلامی، خواننده و آهنگساز ساکن کانادا در فضای منتشر شده است.

این نماهنگ در سبک انیمیشن، ماجرای پسر جوانی است که از تماشاگری‌ بی‌طرف به یک فعال تبدیل می‌شود. در تولید این پروژه هنری، کسری، غزل وکیل‌زاده، و مهرداد حسنی مشارکت داشتند.

خشایار غلامی، ساکن تورنتو از هنرمندانی است که در ماه‌های اخیر ضمن حمایت از جنبش‌آزادی‌خواهی ایرانیان، از سرکوب خشونت‌آمیز معترضان توسط حکومت انتقاد کرده است.

او در گفت‌وگو با صدای آمریکا درباره این قطعه موسیقایی اعتراضی توضیحاتی‌ داده است.


به گفته خشایار غلامی، او پس از پروژه «صبح‌بخیر آزادی» که با واکنش‌های مناسبی در شبکه‌های اجتماعی همراه بود، تصمیم گرفت تا ترانه جدیدی را خطاب به «قشر خاکستری» منتشر کند.

او در ادامه می‌افزاید که قشر خاکستری شامل تعداد زیادی از ایرانیان داخل کشور است که به دلایل گوناگونی مانند ترس یا تجربه‌های بد تصمیم گرفته‌اند تا سکوت کنند، خنثی باشند، و در اعتراضات سراسری مشارکتی نداشته باشند.

خشایار غلامی می‌گوید: «در این ترانه به قشر خاکستری حمله نمی‌کنیم، بلکه به آنها می‌گوییم که شما را درک می‌کنیم و می‌دانیم که دقیقاً مشکل کجاست.»

به گفته این خواننده، شرایط بدی در ایران هست، و اگر در این کشور زندگی می‌کنی، به هیچ‌ عنوان نمی‌توان برای آینده برنامه‌ریزی کرد، خریدن یک‌ خودرو آرزو شده است، و شرایط اقتصادی «مسخره‌ای» وجود دارد.

او در ادامه می‌افزاید: «بحث آزادی‌های مدنی به کنار ولی از هر جنبه دیگری هم که نگاه می‌کنی، باورش دشوار است که چنین حکومتی سرکار باشد و مردم معترض نباشند.»

خشایار غلامی با اشاره به سه معترض زندانی که اخیراً توسط جمهوری اسلامی در اصفهان اعدام شدند، می‌گوید: «این حکومت به کارهای خود ادامه می‌دهد و انتظار دارد تا مردم سکوت کنند، و مردم نیز به دلیل ترس ساکت هستند و اعتراضی نمی‌کنند.»


این خواننده در ادامه می‌افزاید: «من اگر در ایران بودم احتمالا دچار مشکلات زیادی می‌شدم زیرا ترسی ندارم و نمی‌توانم بی‌تفاوت باشم، هیچ حرفی نزنم یا هیچ کاری نکنم.»

به گفته خشایار غلامی، اعتراض فقط به معنای رفتن به خیابان نیست، بلکه می‌توان به روش‌های گوناگونی اعتراض کرد و این حس را به دوستان، و اطرافیان انتقال داد و خنثی نبود.

او با قدردانی از همراهی ایرانیان برون‌مرزی به ویژه هنرمندان با اعتراضات سراسری ایران، می‌گوید که آنها با شور و هیجان زیادی با این جنبش آزادی‌خواهی همراهی کردند و صدای هموطنان خود در کشورهای مختلف جهان بودند.

خشایار غلامی در پایان ابراز امیدواری می‌کند که بزودی شاهد ایرانی آزاد و به دور از تمامی «تفکرات فاسدی» باشد که در حال تخریب کشور این کشور زیبا است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG