لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۶

امین بیگ اِی: موظفیم صدای توماج و سامان و «همه رپرهای سیاسی دربند» باشیم


امین «بیگ اِی»، رپ‌خوان ایرانی ساکن لندن

هم‌زمان با ادامه اعتراضات سراسری در ایران تعدادی از خواننده‌های موسیقی اعتراضی مانند توماج صالحی و سامان یاسین به دلیل حمایت از جنبش آزادی‌خواهی مردم توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده‌اند و تحت فشار قرار دارند.

گزارش‌های خبری نشان می‌دهد که گروهی از این هنرمندان به شدت مورد آزار و اذیت قرار گرفته، و حتی شکنجه شده‌اند. برخی منابع نیز از احتمال صدور حکم اعدام برای سامان یاسین، خواننده موسیقی رپ، و تعداد دیگری از هنرمندان زندانی خبر می‌دهند.

امین، رپ‌خوان ایرانی ساکن لندن که با نام هنری «امین بیگ اِی» (Amin Big A)‌ فعالیت می‌کند، یکی از چهره‌هایی است که سابقه انتشار آثار سیاسی و اجتماعی را در کارنامه خود دارد. او در گفت‌‌وگو با صدای آمریکا درباره ویژگی‌های کنونی موسیقی اعتراضی ایران توضیحاتی داد.

به گفته امین، در همه جای دنیا هنرمندان، ورزشکاران، و چهره‌های شناخته شده صدای بلندتری دارند و می‌توانند بسیار تأثیرگذار باشند. او در ادامه می‌افزاید که این افراد بخشی از جامعه هستند و با دردها و مشکلات مردم آشنا هستند و آنها را از نزدیک حس می‌کنند.

امین می‌گوید که در هفته‌های اخیر بسیاری از ورزشکاران و هنرمندان، به ویژه در ایران از مردم حمایت کرده‌اند و این بسیار مهم و دلگرم کننده است.

او تأکید می‌کند که هنرمندان در هر شاخه‌ای به وظیفه اجتماعی خود عمل می‌کنند، زیرا این مردم هستند که آنها را به این جایگاه رساندند، و حالا نوبت هنرمندان است تا صدای مردم باشند، و حداقل طرفداران خود را برای حمایت از جنبش کنونی تشویق کنند.


به گفته امین، آثار کنونی موسیقی اعتراضی نسبت به گذشته بسیار «شفاف‌تر، شلاقی‌تر، و مستقیم‌تر» است و هنرمندان با صراحت بیشتری درخواست‌ها ‌و مطالبات مردمی را در آثارشان بازتاب می‌دهند.

او تأکید می‌کند که این موضوع عجیبی نیست، زیرا این هنرمندان بخشی از جامعه هستند و با توجه به شعارهایی که امروز در اعتراضات سراسری مردم ایران مطرح می‌شود، ترانه‌نویس، خواننده، و فیلمساز نیز وظیفه دارد تا صدای مردم باشد و به صورت مستقیم خواسته‌های آنها را در آثار خود بازتاب دهد.

امین می‌گوید او به‌عنوان هنرمندی که در خارج از ایران است، نمی‌تواند درباره تأثیر یا عدم تأثیر دستگیری خواننده‌های موسیقی اعتراضی بر جنبش یا انقلاب مردم نظر دقیقی دهد چون از فضای کنونی داخل کشور دور است.

امین درعین حال می‌گوید که نیازی نیست تا او درباره ارزش و جایگاه چهره‌هایی مانند توماج صالحی توضیحی دهد چون عملکرد توماج به‌عنوان یک رپ‌خوان، و هنرمند مردمی کاملا مشخص است و در تمامی این سال‌ها صدای جامعه خود بوده است.

سامان یاسین
سامان یاسین

او در ادامه با اشاره به خواننده‌های دیگری مانند سامان یاسین که در آستانه اعدام قرار دارد، عباس محمودی‌نژاد، و هنرمندان دیگری که در هفته‌های اخیر بازداشت شده‌اند، می‌گوید که همه این افراد همراه مردم بودند و حالا نباید آنها را تنها گذاشت.

امین می‌‌گوید که خواننده‌های رپ فارسی از روز نخست بدون هیچ چشم‌داشت مالی یا درآمدی بصورت زیرزمینی در این عرصه فعال بودند، و همیشه در موارد لازم صدای مردم، و تمامی کسانی بودند که کمتر شنیده می‌شدند.

او با تأکید بر اهمیت حمایت از هنرمندان زندانی در شرایط کنونی، می‌گوید که همه وظیفه داریم تا صدای توماج، سامان، و تمامی چهره‌های سرشناس یا گمنامی باشیم که دربند هستند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG