لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۳

آمانج آزرمی، خواننده: با انگ «تجزیه‌طلبی» جنایات در کردستان را توجیه می‌کنند


آمانج آزرمی، هنرمند و خواننده
آمانج آزرمی، هنرمند و خواننده

آمانج آزرمی، خواننده ترانه‌سرا، و آهنگساز ساکن آلمان معتقد است که جمهوری اسلامی با انگ «تجزیه‌طلبی» می‌خواهد جنایات خود در کردستان را توجیه کند.

دور جدید اعتراضات سراسری در ایران با انتشار آثار موسیقی متنوعی همراه شده است و بسیاری از هنرمندان ایرانی با آهنگ‌های اعتراضی خود از جنبش آزادی‌خواهی مردم حمایت کردند.

این در حالی است که در هفته‌های اخیر تعدادی از این هنرمندان از جمله توماج صالحی و سامان یاسین توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده‌، و مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.

آمانج آزرمی یکی از هنرمندان مستقلی است که در زمینه موسیقی اعتراضی فعالیت می‌کند.

او به دنبال گسترش اعتراضات در شهرهای مختلف ایران، قطعه‌ای را با عنوان «سقوط تو» در حمایت از این جنبش مردمی منتشر کرد، اثری که به گفته این هنرمند «سرودی برای آزادی ایران» است.


آمانج آزرمی به صدای آمریکا می‌گوید :«جمهوری اسلامی از لحظه اشغال ایران، غم و ترس را در جامعه نهادینه کرد ولی حالا با بیداری نسل جوان و خروش اعجاب‌انگیز زنان، می‌بینیم که حتی مادران برای کشته‌شدگان راه آزادی شادی می‌کنند، گاهی می‌رقصند، و خواستار ادامه این انقلاب هستند.»

او در ادامه با اشاره پرندگانی که بصورت گروهی پرواز می‌کنند، می‌گوید که «این پرندگان رهبری ندارند، و همه رهبر هستند و به خوبی هدف و مسیر را می‌‌شناسند.»

به گفته آمانج آزرمی، مردم ایران نیز چنین شرایطی دارند، و به خوبی از قدرت و توانایی بی‌اندازه خود آگاه هستند، و دقیقاً هدف و مسیر این جنبش را می‌شناسند.

اعتراضات ۱۴۰۱
اعتراضات ۱۴۰۱

این خواننده جوان می‌گوید که در روزهای اخیر هنرمندان زیادی به صراحت مخالفت خود را با جمهوری اسلامی اعلام کردند، و حتی افرادی که به دلیل فشارهای شدید حکومت مجبور بودند تا آرام‌تر حرکت کنند، با توجه به این خروش بی‌بازگشت جان تازه‌ای گرفته‌اند.

به گفته آمانج آزرمی در هفته‌های اخیر آهنگ‌های زیبا، تأثیرگذار، و انقلابی زیادی منتشر شده است که شعار «ژن ژیان آزادی» یا «زن زندگی آزادی» را فریاد می‌زدند و حامی این انقلاب مردمی بودند، و این بسیار دلگرم کننده است.

او ضمن اشاره به آهنگ «سقوط تو» که در همین راستا منتشر شده است، از پروژه جدید مشترک خود با فرآواز، خواننده ساکن آلمان خبر می‌دهد.

آمانج آزرمی با اشاره به محدودیت‌های خوانندگان زن ایرانی در عرصه موسیقی، تأکید می‌کنند که «این هنرمندان هم به دلیل زن بودن در جامعه مورد ظلم قرار گرفته‌اند، و هم از حق آوازخوانی محروم هستند، و این شرم‌آور است، و باید مورد حمایت بیشتری قرار بگیرند.»

به گفته این هنرمند، شجاعت زنان ایرانی در شهرهای مختلف ایران قابل تحسین است و باید مقابل جسارت آنها سر تعظیم فرود آورد.

اعتراضات سراسری ایران
اعتراضات سراسری ایران

آمانج آزرمی که اصالتا کُرد است، می‌گوید که حکومت با دوشکا و گلوله‌های جنگی کردها را می‌کشد، و البته در بلوچستان و زاهدان نیز چنین شرایطی وجود دارد.

او در ادامه می‌افزاید که جمهوری اسلامی در سال ۵۷ نیز دست به چنین قتل عامی در کردستان زد و همیشه سعی کرده است تا کردها را از سایرین دور نگاه دارد و مانع همبستگی مردمی شود.

به گفته آمانج آزرمی، حکومت همواره با استفاده از انگ «تجزیه‌طلبی» به‌دنبال بهانه‌ای برای توجیه جنایات خود در کردستان بوده است، چون می‌داند که کردها احزابی دارند که می‌توانند جمهوری اسلامی را به چالش بکشند.

او تأکید می‌کند که دیگر این ترفندهای رژیم نتیجه‌ای ندارد و مردم آگاه هستند، و به خوبی می‌دانند که با اتحاد و همبستگی به آزادی می‌رسند، و هماهنگ و یکصدا علیه این حکومت به پا خاسته‌اند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG