لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۳

رویترز: آمریکا قصد دارد سرکوب‌کنندگان معترضان در ایران را تحریم کند


نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفته است پرونده سرکوب مردم ایران را در شورای امنیت و حقوق بشر آن سازمان مطرح می‌کند.
نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفته است پرونده سرکوب مردم ایران را در شورای امنیت و حقوق بشر آن سازمان مطرح می‌کند.

در هفتمین روز از اعتراضات خیابانی در ایران، خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه از اقدام احتمالی دولت ایالات متحده برای جمع آوری اطلاعاتی برای شناسایی افراد و نهادهایی که در سرکوب معترضان نقش دارند خبر داد.

این خبرگزاری از قول یک مقام دولتی آمریکا، که هویت او را فاش نکرده است، نوشت که واشنگتن قصد دارد «اطلاعات قابل تعقیب قانونی» را برای این منظور گردآوری و آنها در سیاست‌های تحریمی علیه ایران لحاظ کند.

رئیس جمهوری ایالات متحده پیشتر در جدیدترین حمایت خود از اعتراض‌های مردمی در ایران، به شهروندان داخل آن کشور وعده داده است که در وقت مناسب، حمایت بزرگی را از سوی ایالات متحده دریافت خواهند کرد.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز چهارشنبه ۱۳ دی ماه در نخستین پیام خود در شبکه توئیتر نوشت برای مردم ایران، که خواستار بازپس گیری حاکمیت خود از مقام‌های فاسد در آن کشور هستند، احترام زیادی قائل است.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز عصر سه شنبه گفت پرونده سرکوب مردم در ایران را در شورای امنیت و حقوق بشر آن سازمان مطرح می‌کند و افزود دولت پرزیدنت ترامپ اشتباه دولت قبل را تکرار نمی‌کند.

روز شمار اعتراض‌های گسترده در ایران

شش روز اعترا‌ض‌ گسترده در ایران با خشونت نیروهای پلیس روبرو شده و تا کنون بیش از ۲۰ کشته برجای گذاشته است.

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

بیشتر بخوانید: گزارش لحظه به لحظه اعتراض‌های گسترده در ایران را در این صفحه ویژه بخوانید

مقام های ایران اختلاف در اینترنت و شبکه های اجتماعی ایجاد کرده اند، موضوعی که با انتقاد شدید دولت آمریکا روبرو شده است.

تجمع روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ در مشهد

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

همچنین رهبران دیگر کشورهای جهان، به اعتراض گسترده در ایران واکنش نشان دادند.

بیشتر بخوانید:

مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.

یکی از فیلم های تجمع روز دوم | ۸ دی

یکی از فیلم های تجمع روز سوم| ۹ دی

یکی از فیلم های تجمع روز چهارم | ۱۰ دی

یکی از فیلم های تجمع روز پنجم| ۱۱ دی

یکی از فیلم های تجمع روز ششم| ۱۲ دی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG