لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۶

سازمان دیده‌بان حقوق بشر از ایران خواست درباره کشته شدن معترضان تحقیق کند


سازمان دیده بان حقوق بشر از مقامات ایرانی خواسته است از شدت عمل در برخورد با معترضان خودداری کنند و درباره کشته شدن شهروندان ایرانی تحقیق کنند.

این سازمان بین‌المللی مدافع حقوق بشر در بیانیه‌ای که روز سه شنبه ۱۲ دی در وبسایت خود منتشر کرد از جمهوری اسلامی خواسته است در مورد کشته شدن شهروندان ایرانی در طول اعتراضات اخیر در سراسر کشور تحقیق کنند و محدودیت‌های خودسرانه در دسترسی به اینترنت را لغو کنند.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه سازمان دیده بان حقوق بشر در یک بیانیه گفت : «افزایش تلفات در جریان اعتراضها در ایران دلالت بر خطری دارد که ایرانیانی که جرات اعتراض در خیابانها را بخود داده‌اند، با آن روبرو هستند.»

او همچنین گفت: «بستن اپلیکیشن‌های محبوب تلگرام و اینستاگرام پاسخی شدیدتر از حد لزوم به افرادی است که نارضایتی‌های خود از فساد نظام‌مند و سرکوب را مطرح می‌کنند».

خانم ویتسون با بیان اینکه «مقامات ایرانی باید اعتیادشان به سرکوب را تغییر دهند و به مردم اجازه‌ی سخن گفتن و تظاهرات بدهند»، اضافه کرد که مقامات باید به جای تهدید معترضان، علت این مرگها را تحقیق و بررسی و حقوق همه بازداشت شدگان را تامین و حق مردم را برای اعتراضات آزادانه و صلح آمیز تضمین کنند.

روز شمار اعتراض‌های گسترده در ایران

شش روز اعترا‌ض‌ گسترده در ایران با خشونت نیروهای پلیس روبرو شده و تا کنون بیش از ۲۰ کشته برجای گذاشته است.

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

بیشتر بخوانید: گزارش لحظه به لحظه اعتراض‌های گسترده در ایران را در این صفحه ویژه بخوانید

مقام های ایران اختلاف در اینترنت و شبکه های اجتماعی ایجاد کرده اند، موضوعی که با انتقاد شدید دولت آمریکا روبرو شده است.

تجمع روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ در مشهد

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

همچنین رهبران دیگر کشورهای جهان، به اعتراض گسترده در ایران واکنش نشان دادند.

بیشتر بخوانید:

مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.

یکی از فیلم های تجمع روز دوم | ۸ دی

یکی از فیلم های تجمع روز سوم| ۹ دی

یکی از فیلم های تجمع روز چهارم | ۱۰ دی

یکی از فیلم های تجمع روز پنجم| ۱۱ دی

یکی از فیلم های تجمع روز ششم| ۱۲ دی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG