لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۷

ایرانیان موفق خارج از کشور
انقلاب یک سال دیگر را نیز در ايران پشت سر گذاشت، انقلابی که یکی از پی آمدهایش، مهاجرت صدها هزار ایرانی به خارج از کشور بود. مهاجرتی که با وجود گذشت بیش از سه دهه هنوز هم ادامه دارد.
اینجا سخن از این نیست که رنگ و بوی سرزمين های دیگر به ویژه دنیای غرب شهروندان را به خروج از ایران تشویق کرده است بلکه سخن از ترک خاک ایران است، آن هم نه بصورت فردی بلکه در بسیاری از مواقع بصورت خانوادگی، چرا که بسیاری از مردم شرائط اجتماعی - سیاسی جمهوری اسلامی ايران را نپذیرفته و با آن کنار نیآمده اند.
با این همه باید پذیرفت که یکی از دست آوردهای مثبت گریز به خارج، موفقیت بوده است، موفقيتی که در کنار تلاش فراوان بدست آمده است، تلاش در زمينه های گوناگون از جمله هنر، دانش و تکنولوژی.
در چهارچوب سیاست اما، ايرانيان علاقه چندانی به شرکت در ساختار سياسی کشور ميزبان از خود نشان نداده اند هر چند که تک و توکی نيز در اين زمينه - چه در آمريکا و چه در برخی از کشورهای اروپائی - به موفقيت هايی دست يافته اند.
وب سایت بخش فارسی صدای آمریکا تلاش دارد که ایرانیانی را که در خارج از سرزمين خود به موفقیت های با ارزشی دست یافته اند؛ به همه بشناساند و آماده است هر گونه اطلاعی را در باره ایرانیان موفق در هر کجای جهان که باشند، با سپاس از خوانندگان خود دریافت کند تا بتواند آنان را نیز در «زندگینامه» به همه معرفی کند.
آیا ایرانی تباران در سرزمین هائی غیر از ایران می توانند علاوه بر شناساندن فرهنگ و تمدن ایران به جهان، تفاوت بین مردم آن سرزمین و اداره کنندگان آن را نیز به جهانیان نشان دهند؟
زمان شاید که پاسخی بر این پرسش داشته باشد.

تهیه و تنظیم از پریچهر فرزام

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG