لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۸

مینا معرفت نامی آشنا در دنیای طراحان شهری و تاریخ معماری در آمریکا


مینا معرفت نامی آشنا در دنیای طراحان شهری و تاریخ معماری در آمریکا
مینا معرفت نامی آشنا در دنیای طراحان شهری و تاریخ معماری در آمریکا

مینا معرفت در دنیای طراحان شهری و تاریخ معماری در آمریکا نامی شناخته شده است.

دکتر مینا معرفت در واشنگتن پایتخت آمریکا در طراحی شهرسازی سرگرم کار است و در دانشگاه جورج تاون تدریس می کند. علاوه بر آن مینا معرفت در دانشکده معماری دانشگاه جان هاپکینز و همچنین دانشگاه کاتولیک نیز به تدریس اشتغال داشته است.

مینا معرفت تا بحال پژوهش های ویژه ای را مانند معماری مدرن و شهرسازی سرپرستی کرده و تحقیقات خود را در این زمینه منتشر کرده است. علاوه بر آن وی در طراحی سبز نیز کارهای مختلفی انجام داده است.

همکاری با کتابخانه کنگره آمریکا، موزه ملی تاریخ آمریکا، ساختمان موزه ملی، گالری هنر کُرکُران و همچنین دانشگاه هاروارد در چارچوب فعالیت های هنری، تاریخی و آکادمیک وی قرار دارد.

مینا معرفت فوق لیسانس خود را در معماری و طراحی شهری ابتدا از دانشگاه تهران دریافت کرد و سپس در آمریکا در همان رشته معماری به اخذ فوق لیسانس از دانشگاه هاروارد نائل آمد.

وی پس از آن دکترای خود را نیز در همان رشته معماری از مدرسه معروف ام آی تی ١ در ایالت ماساچوست دریافت کرد.

دکتر مینا معرفت هنگامی که در دانشکده معماری کاتولیک یونیورسیتی تدریس می کرد، پروژه بازسازی شهر بم را که دچار فاجعه زلزله شده بود؛ ارائه کرد.

وی هنر، معماری و شهر سازی را در ام آی تی و همچنین در دانشگاه " وسلیان" ٢ و تکنیکال یونیورسیتی در وین، پایتخت اطريش آموخته است.

کار اصلی وی دوباره سازی و احیای شهرهائی از جمله تهران، واشنگتن، بم، نیوارک در ایالت نیو جرسی٣ و همچنین اصفهان بوده است.

در هر یک از این شهرها، دکتر مینا معرفت فرهنگ موروثی آن شهر را در چارچوب دوباره سازی خود آورده و در این کار موفق بوده است.

وی بورسیه مراکز هنری و آکادمیک مهمی مانند فولبرایت بوده و مدت ها نیز مدیریت آموزش معماری بنیاد فرهنگی آقا خان را در ژنو بر عهده داشته است.

مینا معرفت همچنین نقش مهمی در برپائی یک کنفرانس بین المللی داشت که پس از زلزله فاجعه بار بم شکل گرفت. وی پس از سفری به ایران در پی زلزله بم، در پی برپائی این کنفرانس بر آمد و در طراحی بازسازی آن شهر نیز نقش عمده ای بر عهده داشت.

شرکت در کنفرانس ها و ایراد سخنرانی ها مانند شرکت در کنفرانس بین المللی بغداد، یکی از کارهائی است که مینا معرفت در چهارچوب تاریخ معماری انجام می دهد.

١Massachusetts Institute of Technology: MIT

٢Wesleyan University

٣Newark

برای تهیه این زندگی نامه از منابع گوناگون از جمله منابعی که در زیر آورده می شود، استفاده شده است:

۱Wikipedia

۲Faculty Bio, Georgetown University School of Continuing Studies

XS
SM
MD
LG