لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۶

رودی بختیار، چهره ای شناخته شده در آمریکا


رودی بختیار، چهره ای شناخته شده در آمریکا
رودی بختیار، چهره ای شناخته شده در آمریکا

رودابه (رودی) بختیار در کالیفرنیا زاده شد اما هنگامی که تنها ۵ سال داشت به همراه خانواده اش به ایران رفت و تا چند سال پس از وقوع انقلاب ایران در آنجا ماند. خانواده رودابه پس از آن به آمریکا بازگشتند و باز هم در کالیفرنیا اقامت گزیدند.

رودابه تحصیلات دانشگاهی خود را در آمریکا در زمینه علوم زیست شناسی به پایان رساند و وارد دنیای رسانه ای شد. دنیائی که در آن به شهرت رسید و بیش از یک دهه از زندگی خود را در آن گذراند.

رودی بختیار در ۲ شبکه تلویزیونی معروف آمریکا – سی ان – ان و فاکس نیوز به عنوان میزبان برنامه های خبری به کار اشتغال داشت.

رودی بختیار در شبکه تلویزیونی سی – ان – ان در گزارش های خبری به ویژه اخبار شب بین سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ میلادی نقش عمده ای بر عهده داشت و پیش از آن، هنگام حمله های تروریستی یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی به نیویورک و واشنگتن در حال اجرای برنامه زنده خبری صبحگاهی بود. وی تمام آن روز را به پوشش خبری حمله های تروریستی از شبکه خبری سی – ان – ان - ادامه داد، حادثه ای که در سال بعد به جنگ با تروریسم کشانده شد.

در سال ۲۰۰۲ میلادی رودی بختیار به اورشلیم سفر کرد تا گزارش هایی درباره اختلاف بین اسراییلی ها و فلسطینی ها آماده کند.

همکاری رودی بختیار با شبکه خبری سی – ان – ان وی را راهی سرزمین های دیگر کرد و به کار گزارش های خبری در سطح بین المللی کشاند، گزارش هایی از اورشلیم، آفریقای جنوبی، رواندا، اتیوپی و مالی.

رودی بختیار پس از آن که همکاری خود را با شبکه خبری سی – ان – ان در دفتر لس آنجلس در برنامه خبری دانشجو شروع کرد، به مقر اصلی آن در آتلانتا فرستاده شد و در آنجا به عنوان خبرنگار فیلمبردار مشغول به کار شد.

رودی بختیار درباره خودش می نویسد من در یک خانواده مهاجر ایرانی در فرزنو* در کالیفرنیا بدنیا آمدم و در سن دو سالگی والدینم را قانع کردم که به لس آنجلس برویم. شما هم اگر در فرزنو زندگی می کردید، همین کار را می کردید. اما لس آنجلس هم پاسخ گوی آنچه من می خواستم نبود در نتیجه من در سن ۵ سالگی در هواپیما نشسته و به همراه والدینم راهی خاورمیانه بودم، جایی که امیدوار بودم والدین من بتوانند پاداشی برای آنچه در آمریکا آموخته اند؛ به دست آورند.

آنها ... چنین کردند، تنها برای مدتی. اما انقلاب سال ۱۹۷۹(۲۲ بهمن ۱۳۵۷) در ایران شاه را از قدرت ساقط کرد. آیت الله خمینی قدرت را به دست گرفت و بسیاری کشته شدند. دنیای من، دنیایی که من می شناختم و دوستش می داشتم به همراه آن به پایان رسید.

من خود را به آن روزها مدیون می دانم، به روزهایی که اگر مجبور نشده بودم برای ۵ سال پس از انقلاب تحملشان کنم، این نبودم که اکنون هستم. آن فشارها و از دست دادن فرصت ها بود که بخش بیشتر زندگی من را پوشاند و هیچ چیزی از آن را به من اهدا نکرد.

رودی بختیار در چاارچوب مسائل مربوط به ایران به ویژه نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران بسیار فعال است.

رودی بختیار با شاپور بختیار آخرین نخست وزیر ایران قبل از انقلاب نسبت نزدیک داشت، علاوه بر آن، با ثریا اسفندیاری بختیاری دومین همسر شاه فقید ایران نیز که چند سال پیش در پاریس درگذشت؛ منسوب بود.

*Fresno

برای تهیه این زندگی نامه از منابع گوناگون از جمله منابعی که در زیر آورده می شود، استفاده شده است:

۱Wikipedia

۲Rudy Bakhtiar/Iranian.com on October 9, 2008

۳The Internet Movie database, Biography for Rudi Bakhtiar

XS
SM
MD
LG