لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۸

فرح دوگلاس نخستین مهاجر ایرانی در شورای شهر کالزبد کاليفرنيا


فرح دوگلاس نخستین مهاجر ایرانی در شورای شهر کالزبد کاليفرنيا
فرح دوگلاس نخستین مهاجر ایرانی در شورای شهر کالزبد کاليفرنيا

هنگامی که انقلاب ایران اتفاق افتاد، فرح دوگلاس نیز مانند بسیاری دیگر از ایرانی ها، به همراه شوهر آمریکائی اش ریک و پسرشان کوين با بیست هزار دلار پول نقد خاک کشور را ترک کرد.

فرح دوگلاس١ هنگام فعالیت های انتخاباتی خود برای عضویت در شورای شهر کالزبد به این پرسش که چرا در حالی که سرگرم فعالیت های دیگری در شهر است، برای عضویت در شورای شهر تلاش می کند، می گوید "من با شوهر آمریکائی ام و پسر خردسالمان هنگامی که پس از سقوط شاه در ایران انقلاب شد و قبل از ماجرای گروگان گیری دیپلومات های آمریکائی تهران را ترک کردیم". فرح دوگلاس کارنامه درخشانی از فعالیت های اجتماعی در شهر کالزبد را به همراه دارد.

انتخابات شورای شهر کالزبد – شهری که فرح به همراه خانواده اش در آن زندگی می کند - در روز یازدهم آبان سال ١٣٨٩ خورشیدی برگزار شد و فرح، این زن ایرانی – آمریکائی با بدست آوردن ٦٣ در صد آرا در آن پیروز شد.

شهر کالزبد که در ایالت کالیفرنیا در نزدیکی سان دیگو قرار دارد، شهری است بسیار زیبا و آرام، شهری که گلهای شقایقش چشم را خیره می کند.

فرح دوگلاس حدود ٢ سال پیش نیز برای همین سمتی که در زمینه خدمات عمومی قرار دارد، در انتخابات شرکت کرد اما با یک اختلاف ٢ در صدی به رقیب خود باخت.

در شهر یک صد هزار نفری کالزبد٢ که به شهر گل و بلبل شهرت دارد، تعداد دیگری ایرانی نیز زندگی می کنند.

گفته می شود که در تاریخ ۵۸ ساله این شهر، وی نخستین مهاجری است که توانسته است با اختلافی چنین چشمگیر بر رقبای خود چیره شود. فرح دوگلاس پیش از انتخاب برای عضویت در شورای شهر، در یکی از دفاتر دیگر خدمات عمومی شهر انجام وظیفه می کرده و کمیسیونر شهرسازی بوده است.

فرح دوگلاس می گوید برای پیروزی در این انتخابات طی ۵ – ٦ ماه پیش از برگزاری انتخابات، حد اقل در پانزده هزار خانه را زده و بیش از پنج جفت کفش پاره کرده است.

فرح دوگلاس سرگرم نگارش کتابی در باره سرگذشت خویش است. نخستین بخش این کتاب به کودکی و جوانی فرح و شکل گیری شخصیتش ارتباط دارد، دومین بخش کتاب از این سخن می گوید که وی چگونه توانسته پس از ورود به آمریکا خود را با آنچه در این کشور بوده، تطبیق دهد و سرانجام آخرین یا سومین بخش آن ویژه خدماتی است که فرح در سال های اخیر انجام داده است؛ خدماتی برای باز پس دادن آنچه آمریکا - کشوری که وی را پذیرفته – به وی داده است.

علاوه بر خدمات چشمگیر اجتماعی، فرح دوگلاس طی سالها یک سخنران فعال در باره حقوق بشر نیز بوده است.

١Farrah Douglas

٢Carlsbad City Council

برای تهیه این زندگینامه از منابع گوناگون از جمله منابعی که در ذیل آورده می شود، استفاده شده است:

۱Iranian.com on November 4, 2010

۲Payvand Iran News/Washington, D.C. November 03, 2010

۳Iranian American Political Action Committee, 2010

۴North County Times/Carlsbad/December 19, 2010

XS
SM
MD
LG