لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۴

کامشاد کوشان، نویسنده، تهیه کننده و کارگردان


کامشاد کوشان، نویسنده، تهیه کننده و کارگردان
کامشاد کوشان، نویسنده، تهیه کننده و کارگردان

کامشاد کوشان هم فیلم بردارست، هم فیلمنامه نویس، هم تهیه کننده فیلم وهم چهره ای شناخته شده در چارچوب هنر هفتم در آمریکا، محدوده ای که فیلم در آن به صورت یک هنر شکل می گیرد.

وی از سال های بسیار نوجوانی در ایران به کار عکاسی پرداخت، کاری که مورد علاقه اش بود. کامشاد که در کودکی عاشق موسیقی بود به دلیل مخالفت مادرش از موسیقی کناره گرفت و به عکاسی روی آورد.

کامشاد در ٢٨ آذر ماه ١٣۴١ خورشیدی در ایران به دنیا آمد و در سنین کم پدر خود را از دست داد. وی هنگامی که بزرگتر شد، گرایش شدیدی به هنر موسیقی پیدا کرد، اما مادرش که سرپرستی وی و چهار برادر دیگرش را بر عهده داشت، کامشاد نوجوان را از این عشق منصرف کرد. مخصوصاً که انقلاب نزدیک شده بود و کامشاد درگیر آن.

مادر که تربیت کامشاد را پس از مرگ پدر و هنگامی که تنها ٢ سال داشت، بر دوش گرفته بود، وی را راهی آمریکا کرد. کامشاد در آن هنگام تنها ١۶ سال داشت.

کامشاد که مستقیماً از تهران به شهر برکلی در همسایگی سانفرانسیسکو رفته بود، کم کم با محیط روشنفکرانه آن شهر آشنا شد؛ شهری که سابقه ای طولانی در جنبش هایی مانند مخالفت با جنگ ویتنام داشت.

کامشاد کوشان که ابتدا در زمینه های دیگری به جز هنر به تحصیلات عالیه پرداخته بود، به عشق قدیمی اش هنر بازگشت و به سراغ عکاسی رفت و در کنار آن به نوشتن داستان های کوتاه پرداخت و وقتی که در سال ١٩٩١ میلادی برای دیدار خانواده اش به ایران بازگشت، برخی از داستان هایش را به شاعران و منتقدان ادبی ایران مانند احمد شاملو و محمد علی سپانلو نشان داد.

در آن روزها، سپانلو به چندین وجه مشخصه از جمله تصویری بودن و وجود یک ضرباهنگ سینمایی در داستان های کوتاه کامشاد کوشان پی برد و در اینجا بود که کامشاد با در هم آمیختن هنر عکاسی و داستان نویسی با تلاش فراوان به پژوهش در زمینه فیلم سازی پرداخت، به دنیای آکادمیک گام نهاد، تاریخ سینما را بررسی کرد و تمام توجه خود را برای مدت ٢ سال متمرکز بر تماشای فیلم هایی کرد که در تاریخ سینما وجود داشت.

کامشاد کوشان حتی فیلم های اروپایی و ژاپنی را نیز با دقت مورد بررسی قرار داد، به جشنواره ها رفت و چنین شد که گام به دنیای هنر هفتم گذاشت، به دنیای تسخیر کننده فیلم و فیلم سازی.

نخستین فیلم کامشاد، راز بهشت بود که با درخشش شهره آغداشلو همراه بود، فیلمی که شهره را نیز در کار خود به اوج رساند.

فیلم راز بهشت در سال ١٣٧٧ خورشیدی در شهر لس آنجلس به پایان رسید و طول آن یک ساعت و سی دقیقه بود، فیلمی که حدود ٣ ماه در سینماهای زنجیره ای آمریکا بر روی اکران بود.

کامشاد کوشان در نخستین ساخته خود هم نویسنده بود، هم تهیه کننده و هم کارگردان.

برای تهیه این زندگی نامه از منابع گوناگون از جمله منابعی که در ذیل آورده می شود، استفاده شده است:

۱Wikipedia

۲Kosmix.com

۳International film and video center/IFVC

۴MovieTimes.com

XS
SM
MD
LG