لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۲

پیشنهاد یک قطعنامه دو حزبی در حمایت از شهروندان ایرانی در سنای آمریکا


باب کورکر (چپ) رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنا و همردیف دمکرات او، سناتور بن کاردین
باب کورکر (چپ) رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنا و همردیف دمکرات او، سناتور بن کاردین

رسانه های آمریکا از برگزاری نشستی در سنای آمریکا خبر دادند که طی آن دو چهره ارشد کمیته روابط خارجی، پیشنویس قطعنامه ای درباره سرکوب مردم معترض در ایران را ارایه کردند.

در بیانیه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا آمده، باب کورکر رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنا و همردیف دمکرات وی سناتور بن کاردین با حمایت دو سناتورجمهوریخواه و دمکرات مارکو روبیو و باب مناندرز پنجشنبه قطعنامه ای را در حمایت از حق شهروندان ایرانی برای آزادی بیان و در محکومیت پرونده طولانی نقض حقوق بشر رژیم تهران در سنا پیشنهاد کردند.

این قطعنامه ایالات متحده را به کار برای تشکیل جلسه اضطراری در سازمان ملل بمنظور محکوم کردن نقض مداوم حقوق بشر توسط دولت ایران و ایجاد یک مکانیزم برای نظارت بر چنین روندی تشویق می کند.

پیشتر برخی رسانه ها گزارش کردند که آقای کورکر و کاردین پیش از ارایه رسمی این پیشنویس با ایچ. آر. مک‌مستر مشاور امنیت ملی کاخ سفید دیدار کردند.

در روزهای گذشته کنگره و دولت آمریکا بارها بر حمایت از مردم ایران تاکید کردند.

این قطعنامه که با استناد به گزارشهای «تظاهرات گسترده مردم علیه حکومت ایران»، «علیه سختیهای اقتصادی مردم»، «فساد گسترده رژیم»، «سرمایه گذاریهای آن در بی ثبات سازی منطقه»، «حمایت از تروریسم» و همچنین «علیه سانسور و انسداد دسترسی ایرانیان به اینترنت و ارتباطهای تلفنی و رسانه ها اجتماعی و علیه محدودیت آزادی» آنها پیشنهاد شد.

در این قطعنامه از رییس جمهوری وزیر خارجه و سفیر آمریکا در سازمان ملل خواسته است علاوه بر کار برای محکومیت جمهوری اسلامی در جلسه اضطراری شورای امنیت، از ایران خواسته شود به گزارشگران ویژه حقوق بشر و دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد اجازه بازدید از ایران داده شود.

روز شمار اعتراض‌های گسترده در ایران

یک هفته اعترا‌ض‌ گسترده در ایران با خشونت نیروهای پلیس روبرو شده و تا کنون بیش از ۲۰ کشته برجای گذاشته است. حکومت ایران با سرکوب معترضان، سعی دارد مانع حضور آنها در خیابان شود.

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

بیشتر بخوانید: گزارش لحظه به لحظه اعتراض‌های گسترده در ایران را در این صفحه ویژه بخوانید

مقام های ایران اختلاف در اینترنت و شبکه های اجتماعی ایجاد کرده اند، موضوعی که با انتقاد شدید دولت آمریکا روبرو شده است.

تجمع روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ در مشهد

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

همچنین رهبران دیگر کشورهای جهان، به اعتراض گسترده در ایران واکنش نشان دادند.

بیشتر بخوانید:

مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.

یکی از فیلم های تجمع روز دوم | ۸ دی

یکی از فیلم های تجمع روز سوم| ۹ دی

یکی از فیلم های تجمع روز چهارم | ۱۰ دی

یکی از فیلم های تجمع روز پنجم| ۱۱ دی

یکی از فیلم های تجمع روز ششم| ۱۲ دی

یکی از فیلم های تجمع روز هفتم| ۱۳دی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG