لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۴

حمایت مولوی عبدالحمید از اعتراضات: به خواسته مردم برای تغییر پاسخ داده شود


مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان با حمایت از اعتراضات مردمی روزهای اخیر از مسئولان خواست که به درخواست معترضان برای تغییر شرایط توجه کنند.

او در در مراسم نماز جمعه ۱۵ دی اهل سنت زاهدان با تاکید بر اینکه مردم خواستار تغییر هستند گفت که بسیاری از قوانین تجربه‌ شده‌اند که پاسخگوی نیاز جامعه نیستند و نیاز به اصلاح دارند.

مولوی عبدالحمید تاکید کرد: «هر قانونی که نتواند مشکلات مردم را حل کند و مانعی بر مسیر حل مشکلات ایجاد کند باید تغییر داده شود.»

او با بیان اینکه مردم با مشکلات اقتصادی دست به گریبان هستند، به «تجمعات» و «راهپیمایی‌های اعتراض‌آمیز» اخیر مردم اشاره کرد و گفت: «مسئولین باید به تجمعات و راهپیمایی‌های اعتراض‌آمیزی که این‌روزها در کشور در جریان است توجه کنند و حرف معترضین را بشنوند. باید تا جایی که دین و قانون اساسی آزادی داده است به مردم آزادی داده شود و فشارها برداشته شوند.»

او هچنین از تبعیض نسبت به جامعه اهل سنت نیز انتقاد کرد و گفت: «جامعه اهل‌سنت که در تمام عرصه‌ها و صحنه‌ها حضور فعال داشته است، انتظاراتی دارد. جامعه اهل‌سنت چهل سال است که خواستار رفع تبعیض است.»

او با بیان اینکه در برخی از شهرها حتی به اهل سنت اجازه داشتن یک نمازخانه را نمی‌دهند، گفت: «در ایران اسلامی شهرهایی هستند که شیعه و سنی در آنها کنار یکدیگر زندگی می‌کنند،‌ اما تا کنون حاضر نشده‌اند یک بخشدار، فرماندار یا رئیس اداره از بین اهل‌سنت انتخاب کنند، درحالی‌که در بعضی از این شهرها اهل‌سنت در اکثریت قرار دارند.»

او از دولت حسن روحانی خواست که در جهت تغییر و رفع تبعیض حرکت کند.

مولوی عبدالحمید چندی پیش در نامه ای به آیت الله خامنه ای خواستار رفع تبعیض علیه اهل سنت شده بود.

روز شمار اعتراض‌های گسترده در ایران

بیش از یک هفته اعترا‌ض‌ گسترده در ایران با خشونت نیروهای پلیس روبرو شده و تا کنون بیش از ۲۰ کشته برجای گذاشته است. حکومت ایران با سرکوب معترضان، سعی دارد مانع حضور آنها در خیابان شود.

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

بیشتر بخوانید: گزارش لحظه به لحظه اعتراض‌های گسترده در ایران را در این صفحه ویژه بخوانید

مقام های ایران اختلاف در اینترنت و شبکه های اجتماعی ایجاد کرده اند، موضوعی که با انتقاد شدید دولت آمریکا روبرو شده است.

تجمع روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ در مشهد

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

همچنین رهبران دیگر کشورهای جهان، به اعتراض گسترده در ایران واکنش نشان دادند.

بیشتر بخوانید:

مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.

یکی از فیلم های تجمع روز دوم | ۸ دی

یکی از فیلم های تجمع روز سوم| ۹ دی

یکی از فیلم های تجمع روز چهارم | ۱۰ دی

یکی از فیلم های تجمع روز پنجم| ۱۱ دی

یکی از فیلم های تجمع روز ششم| ۱۲ دی

یکی از فیلم های تجمع روز هفتم| ۱۳دی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG