لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۹

یک نماینده مجلس: وزارت اطلاعات دولت روحانی ۹۰ دانشجو را بازداشت کرده است


در حالیکه رئیس جمهوری ایران از «حق اعتراض» مردم ایران گفته، اما یک نماینده اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی فاش کرده وزارت اطلاعات دولت حسن روحانی دست‌کم ۹۰ دانشجو را در سراسر کشور همزمان با اعتراض‌های گسترده بازداشت کرده اند.

روز جمعه ۱۵ دی، «پروانه سلحشوری» نماینده تهران در مجلس خبر داد تا روز جمعه ۱۵ دی، دست کم ۹۰ دانشجو در کل کشور در بازداشت شده اند. البته او گفته این رقم ممکن است بیشتر هم باشد اما اکنون (جمعه) ۹۰ نفر در بازداشت هستند.

روز یکشنبه ۱۰ دی، حسن روحانی گفته بود «انتقاد و اعتراض در همه امور حق مردم است». با این حال در یک هفته گذشته فرمانداران و استانداران دولت او، از اصلی ترین موانع برگزاری تجمع های اعتراضی توسط مردم بودند.

همچنین فیلترینگ تلگرام و اینستاگرام توسط شورا‌ی‌عالیامنیت ملی صورت گرفت که رئیس آن حسن روحانی است و بیش از نیمی از اعضای این شورا از اعضای دولت هستند.

اعتراض به بازداشت ها

در ادامه بازداشت‌های دانشجویان دانشگاه‌های تهران، شورای صنفی ۳۰ دانشگاه ایران با انتشار نامه ای از وزیر علوم جمهوری اسلامی خواستند که برای آزادی این دانشجویان تلاش کند.

در این نامه که روز پنج شنبه ۱۴ دی منتشر شده به اسامی ۲۵ دانشجوی دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف و علامه طباطبایی اشاره شده که در پی اعتراض های مسالمت آمیز در داخل دانشگاهها بازداشت شده‌اند.

بر اساس این نامه که نسخه ای از آن در وبسایت خبری هرانا منتشر شده است، فائزه عبدی‌پور، مجید مسافر، محمد خانی، سیاوش امجدی، محسن شاهسون، سینا غفاری از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی بازداشت شده‌اند.

بازداشت شدگان دانشگاه تهران نیز لیلا حسین زاده، سینا ربیعی، محسن حق شناس، میکائیل قلی راد، پدرام پذیره، محمد محمدیان، علی مظفری، مهدی وهابی ثانی، سهیل موحدان، آرش آوری، دانیال ایمان، امیر حسین علم طلب، مجید اکبری، محسن ترابی، کسری نوری، عارف فتحی، محسن میرمحسنی و محمد جواهری هستند.

از دانشگاه صنعتی شریف نیز محمد شریفی مقدم ریابی بازداشت شده است.

با این حال به نظر می رسد که آمار دانشجویان بازداشت شده از این تعداد نیز فراتر رفته است چرا که نام برخی از دانشجویانی که روز پنج شنبه بازداشت شدند در این نامه ذکر نشده است.از جمله سهیل آقازاده، فرزند محمد آقازاده روزنامه نگار. سهیل آقازاده دانشجوی دانشگاه تهران است.

«کمپین حقوق بشر در ایران» نیز از بازداشت شماری از دانشجویان و فعالان دانشجویی، از جمله احسان محمدی و سینا عمران خبر داد.

سایت خبری هرانا نیز از بازداشت چند فعال دانشجویی خبر داد و نوشت سها مرتضایی دبیر شورای صنفی مرکزی دانشگاه تهران، امین اصانلو و پیمان گراوند از فعالان دانشجویی بازداشت شده اند.

بر اساس آخرین آماری که از جمع بندی آمارهای پراکنده اعلام شده توسط مقامات به دست آمده است، تا کنون بیش از ۱۷۰۰ نفر در اعتراضات اخیر ایران بازداشت شده اند.

روز شمار اعتراض‌های گسترده در ایران

بیش از یک هفته اعترا‌ض‌ گسترده در ایران با خشونت نیروهای پلیس روبرو شده و تا کنون بیش از ۲۰ کشته برجای گذاشته است. حکومت ایران با سرکوب معترضان، سعی دارد مانع حضور آنها در خیابان شود.

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

بیشتر بخوانید: گزارش لحظه به لحظه اعتراض‌های گسترده در ایران را در این صفحه ویژه بخوانید

مقام های ایران اختلاف در اینترنت و شبکه های اجتماعی ایجاد کرده اند، موضوعی که با انتقاد شدید دولت آمریکا روبرو شده است.

تجمع روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ در مشهد

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

همچنین رهبران دیگر کشورهای جهان، به اعتراض گسترده در ایران واکنش نشان دادند.

بیشتر بخوانید:

مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.

یکی از فیلم های تجمع روز دوم | ۸ دی

یکی از فیلم های تجمع روز سوم| ۹ دی

یکی از فیلم های تجمع روز چهارم | ۱۰ دی

یکی از فیلم های تجمع روز پنجم| ۱۱ دی

یکی از فیلم های تجمع روز ششم| ۱۲ دی

یکی از فیلم های تجمع روز هفتم| ۱۳دی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG