لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۹

ادامه بازداشت معترضان در ایران؛ بیش از ۱۷۰۰ نفر بازداشت شده‌اند


تجمع معترضان در تهران؛ صدها نفر از معترضان در این شهر بازداشت شده اند.
تجمع معترضان در تهران؛ صدها نفر از معترضان در این شهر بازداشت شده اند.

همزمان با تداوم اعتراضها و افزایش حضور ماموران امنیتی در شهرهای مختلف ایران، آمار بازداشت شدگان تجمع های اعتراضی از ۱۷۰۰ نفر فراتر رفت.

اگر چه مقامهای رسمی ایران آمار کلی بازداشتها را اعلام نکرده اند اما بررسی تعداد بازداشتی ها در شهر نشان میدهد که تا روز جمعه ۱۵ دی بازداشتهای گسترده در شهرهای مختلف ادامه یافته است.

در روزهای اخیر معاون استاندار استان گلستان اعلام کرده است که ۱۵۰ نفر در جریان اعتراضها بازداشت شدند. از این تعداد ۴۰ نفر تنها در یک شب دستگیر شدهاند.

در تهران نیز که تا ۱۲ دی حدود ۴۵۰ نفر بازداشت شده بودند، بازداشتها ادامه یافت و دهها نفر از معترضان دستگیر شدند.

گزارشها از رشت حاکی است که ۱۲۰ نفر در روزهای اخیر در این شهر بازداشت شدهاند، دادستان کاشان نیز از بازداشت ۶۰ نفر در این شهر خبر داده است.

رئیس دادگستری استان مرکزی نیز از بازداشت ۳۹۶ معترض خبر داد که ۲۹۴ نفر از آنان با صدور قرار به زندان رفتند.

در شهرهای ممسنی، پردیس، رباط کریم و تاکستان نیز دهها نفر بازداشت شدهاند. معاون سیاسی امنیتی استان گلستان نیز اعلام کرده است که ۳۰ نفر در اعتراضات این شهر بازداشت شدهاند.

پیشتر، جمع بندی آمارهای اعلام شده از بازداشتها نشان میداد که تا روز سه شنبه ۱۲ دی بیش از هزار نفر از معترضان در شهرهای مختلف ایران بازداشت شده بودند که از این تعداد ۱۳۸ نفر تنها مربوط به شهر مشهد بود.

در این بین، خانوادههای بازداشت شدگان تهران روز پنجشنبه مقابل زندان اوین تجمع کردند تا از سرنوشت نزدیکان خود با خبر شوند.

روز پنجشنبه همچنین منابع خبری از بازداشت گسترده دانشجویان و فعالان مدنی خبر دادند.

روز شمار اعتراض‌های گسترده در ایران

بیش از یک هفته اعترا‌ض‌ گسترده در ایران با خشونت نیروهای پلیس روبرو شده و تا کنون بیش از ۲۰ کشته برجای گذاشته است. حکومت ایران با سرکوب معترضان، سعی دارد مانع حضور آنها در خیابان شود.

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

بیشتر بخوانید: گزارش لحظه به لحظه اعتراض‌های گسترده در ایران را در این صفحه ویژه بخوانید

مقام های ایران اختلاف در اینترنت و شبکه های اجتماعی ایجاد کرده اند، موضوعی که با انتقاد شدید دولت آمریکا روبرو شده است.

تجمع روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ در مشهد

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

همچنین رهبران دیگر کشورهای جهان، به اعتراض گسترده در ایران واکنش نشان دادند.

بیشتر بخوانید:

مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.

یکی از فیلم های تجمع روز دوم | ۸ دی

یکی از فیلم های تجمع روز سوم| ۹ دی

یکی از فیلم های تجمع روز چهارم | ۱۰ دی

یکی از فیلم های تجمع روز پنجم| ۱۱ دی

یکی از فیلم های تجمع روز ششم| ۱۲ دی

یکی از فیلم های تجمع روز هفتم| ۱۳دی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG