لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۰

تجمع‌های پراکنده در شهرهای ایران در هشتمین روز اعتراض‌ها


راهپیمایی اعتراضی در سنندج
راهپیمایی اعتراضی در سنندج

با وجود فضای امنیتی شدید در ایران، تجمع‌های اعتراضی پراکنده در شهر روز پنجشنبه نیز برگزار شد.

تصاویر ارسالی شهروندان به صدای آمریکا نشان می‌دهد که روز پنجشنبه ۱۵دی در هشتمین روز از اعتراض‌ها، گروهی از مردم شیراز در این شهر تجمع کردند.

تصاویری از تجمع پراکنده و شعار علیه حکومت در شاهین شهر نیز ارسال شده است. شاهین‌شهر در روزهای گذشته شاهد درگیری‌های شدید در جریان اعتراضات بود.

یک ویدئو نیز نشان می‌دهد که مردم در گوهردشت کرج نیز روز پنجشنبه دست به اعتراض زدند.

بر اساس تصاویر ارسال شده، الیگودرز استان لرستان نیز شاهد تجمع‌های اعتراضی بود و در کرمانشاه هم تجمع‌های پراکنده دیده می‌شد.

تداوم اعتراض‌ها در ایران در حالیست که جمهوری اسلامی تلاش کرده است با حضور گسترده ماموران امنیتی و پلیس و برپایی تظاهرات حکومتی، اعتراض‌ها را متوقف کند.

براساس گزارش های ارایه شده، پنجشنبه در شهرهای رشت، سنندج، بوکان، کامیاران و اهواز تجمع مردم گزارش شد. همچنین در شهرهای تهران ، مشهد، اراک، زنجان همچنان جو امنیتی برقرار بود.

روز شمار اعتراض‌های گسترده در ایران

بیش از یک هفته اعترا‌ض‌ گسترده در ایران با خشونت نیروهای پلیس روبرو شده و تا کنون بیش از ۲۰ کشته برجای گذاشته است. حکومت ایران با سرکوب معترضان، سعی دارد مانع حضور آنها در خیابان شود.

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

بیشتر بخوانید: گزارش لحظه به لحظه اعتراض‌های گسترده در ایران را در این صفحه ویژه بخوانید

مقام های ایران اختلاف در اینترنت و شبکه های اجتماعی ایجاد کرده اند، موضوعی که با انتقاد شدید دولت آمریکا روبرو شده است.

تجمع روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ در مشهد

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

همچنین رهبران دیگر کشورهای جهان، به اعتراض گسترده در ایران واکنش نشان دادند.

بیشتر بخوانید:

مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.

یکی از فیلم های تجمع روز دوم | ۸ دی

یکی از فیلم های تجمع روز سوم| ۹ دی

یکی از فیلم های تجمع روز چهارم | ۱۰ دی

یکی از فیلم های تجمع روز پنجم| ۱۱ دی

یکی از فیلم های تجمع روز ششم| ۱۲ دی

یکی از فیلم های تجمع روز هفتم| ۱۳دی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG