لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۴

ادامه واکنش‌ها به بازداشت وریا غفوری؛ شاهزاده رضا پهلوی: صدای او و دیگر زندانیان سیاسی هستیم


 وریا غفوری
وریا غفوری

واکنش‌ها به بازداشت وریا غفوری، بازیکن باشگاه فوتبال فولاد خوزستان، همچنان ادامه دارد و بسیاری از ورزشکاران، هنرمندان، چهره‌های مشهور، و شخصیت‌های برجسته در حساب‌های کاربری خود از او حمایت کرده‌اند.

وریا، کاپیتان پیشین استقلال، پنجشنبه سوم آذر به اتهام «توهین و تخریب تیم ملی فوتبال ایران» و «تبلیغ علیه نظام» توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد. گفته‌ می‌شود یکی از اتهامات طرح شده علیه او استفاده از عنوان «بی‌شرف» برای تیم ملی فوتبال ایران در یکی از استوری‌های خود در اینستاگرام بوده است،

وریا غفوری که کُردتبار است، از معدود بازیکنان فوتبال ایران محسوب می‌شود که بارها ضمن انتقاد از حکومت، با اعتراضات مردمی همراهی کرده است.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه در واکنش به خبرهای منتشر شده درباره دستگیری وریا غفوری بازیکن تیم فولاد خوزستان به صدای آمریکا گفت: «گزارشها از دستگیری‌های دسته‌جمعی، محاکمه‌های صوری و صدور احکام مرگ برای تظاهرکنندگان کماکان مایه نگرانی دولت بایدن است.»

این سخنگو عملکرد جمهوری اسلامی را با هدف ارعاب مردم و سرکوب اعتراض ارزیابی کرده و گفت: «متأسفانه این جدیدترین تاکتیک رژیم ایران در سرکوب وحشیانه تظاهرکنندگان» است.


شاهزاده رضا پهلوی نیز با انتشار ویدئویی از وریا غفوری در توییتر، نوشت: «صدای وریا غفوری و دیگر زندانیان سیاسی هستیم، و به چیزی کمتر از آزادی آنها قانع نیستیم.»


سهراب بختیاری‌زاده، بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال ایران، با انتشار تصویری از وریا غفوری در اینستاگرم، نوشت که «جای ورزشکار، هنرمند، دانشجو، و انسان‌های آزادی‌خواه در زندان نیست.»


علی کریمی، بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال ایران، که در هفته‌های اخیر به شدت از حکومت ایران انتقاد کرده است، خواستار آزادی وریا غفوری شد. او با انتشار تصویر این فوتبالیست بازداشتی در توییتر، نوشت «برای وریای باشرف»


حسین زمان، خواننده ایرانی، نیز با انتشار تصویر وریا غفوری در اینستاگرم، نوشت «این بگیر و ببندهای پی در پی یعنی وحشت همه وجودتان را گرفته، فراموش نکنید تیغ کشیدن به روی کسانی که محبوب باشند، برایتان گران تمام خواهد شد.»


تینا پاکروان، کارگردان ایرانی، با انتشار تصویری از وریا غفوری و فرزندش در اینستاگرم، نوشت «چه فرزندان برومند و زیبایی داری وطن، چه انسان‌های بزرگ و عزیزی، دغدغه وطن داشتن، جرم نیست.»


جواد نکونام، بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال ایران و مربی تیم فولاد خوزستان، به بازداشت وریا غفوری اعتراض کرد و در اینستاگرم نوشت: «وریا جزو خانواده ماست؛ جای او در بازداشتگاه نیست. وریا را آزاد کنید.»

برخی گزارش‌ها از اعتراض گروهی بازیکنان تیم فولاد خوزستان به دستگیری وریا غفوری و اعتصاب آنها حکایت دارد.


کریستوفر کنت، دروازه‌بان اتریشی باشگاه فولاد خوزستان و هم‌تیمی وریا غفوری، نیز خواستار آزادی او شد. این بازیکن در اینستاگرم نوشت :«وریا جزو خانواده ماست، جای او در زندان نیست. وریا را آزاد کنید.»

به دنبال بازداشت وریا غفوری، مسابقه دوستانه میان تیم‌های فوتبال پرسپولیس و فولاد خوزستان نیز به دلیل اعتراض بازیکنان و اعضای کادر فنی تیم لغو شد.


ترانه علی‌دوستی، بازیگر ایرانی، با انتشار تصویری از وریا غفوری در اینستاگرم، نوشت «آن مجری صدا و سیما درست گفت، هر کسی که به زندان می‌افتد، بالاخره یک نقشی در جامعه دارد. او در ادامه افزود :«به او بگویید وریا غفوری هم بازداشت شده، او شغلی جز شرافت، و آرمانی جز مردم ایران ندارد.»


خسرو حیدری، کریم باقری، میلاد زنیدپور، سوشا مکانی، امیر حسین صادقی، مهرداد پولادی، و محمد خاکپور از جمله فوتبالیست‌های دیگری بودند که با انتشار پیام در شبکه‌های اجتماعی از وریا غفوری حمایت کردند.

این در حالی است که بازیکنان تیم فوتبال ایران که برای شرکت در جام جهانی به قطر رفته‌اند، درباره این موضوع سکوت کرده‌اند. ولی‌ کارلوس کیروش، سرمربی پرتغالی این تیم، در گفت‌وگو با خبرنگاران از بازداشت وریا غفوری اظهار تأسف کرد.

بازداشت وریا غفوری بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خبری جهان داشته است و بسیاری از خبرگزاری‌ها، شبکه‌ها، و سایت‌های معتبر بین‌المللی به ماجرای دستگیری این فوتبالیست منتقد ایرانی را پرداختند.

در حال حاضر دست‌کم چهار تن از فوتبالیست‌‌های کنونی و پیشکسوت ایران از جمله وریا غفوری، حسین ماهینی، پرویز برومند‌، و حمیدرضا علی عسگری، به اتهام مشارکت یا حمایت از اعتراضات مردمی در بازداشت به سر می‌برند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG