لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۷

کنفرانس پرحاشیه در قطر؛ کیروش: چرا از مربیان آمریکا و انگلیس درباره عراق و افغانستان نمی‌پرسید؟


حواشی پیرامون تیم ملی فوتبال ایران در قطر همچنان ادامه دارد. در شرایطی که این تیم جمعه در دومین بازی خود در جام جهانی به مصاف ولز می‌رود، نشست خبری کارلوس کیروش پیش از مسابقه خبرساز شد.

این سرمربی پرتغالی در حاشیه این نشست به سراغ خبرنگار شبکه بی‌بی‌سی رفت که درباره اعتراضات در ایران پرسیده بود و به او گفت که چرا از سرمربیان آمریکا و انگلیس درباره عراق و افغانستان نمی‌پرسد.

کارلوس کیروش در جریان این نشست خبری، از اینکه خبرنگار بی‌بی‌سی از مهدی طارمی، مهاجم این تیم درباره اعتراضاتی که پس از مرگ مهسا امینی در ایران آغاز شده است، پرسید، به شدت عصبانی شد.

مرد شماره دو پیشین کادر فنی منچستریونایتد پس از کنفرانس به این خبرنگار بی‌بی‌سی نزدیک شد و پرسید که چرا از مربیان سایر تیم‌ها درباره فرهنگ‌های دیگر سوأل نمی‌کند تا به گفته او «عادلانه» باشد.

کارلوس کیروش در ادامه افزود که چرا خبرنگار بی‌بی‌سی از ساوت‌گیت سرمربی انگلیس نمی‌پرسد که درباره اینکه «انگلیس و آمریکا با خروج از افغانستان زنان این کشور را تنها گذاشته‌اند» چه فکر می‌کند.

در شرایطی که حاضرین شاهد گفت‌وگوی آنها بودند، خبرنگار بی‌بی‌سی از حق خود برای مطرح کردن پرسش دفاع کرد، و در نهایت کارلوس کیروش از محل کنفرانس خارج شد.

این برخورد نشان‌دهنده تأثیر اعتراضات اخیر روی این سرمربی و تیم ملی ایران است که بازیکنانش پیش از شکست سنگین ۶ بر ۲ مقابل انگلیس، در همبستگی با معترضان از خواندن سرود ملی کشور خودداری کردند.

مهدی طارمی که او هم در این نشست خبری حاضر بود، در پاسخ به خبرنگار بی‌بی‌سی که پرسیده بود چه پیامی برای معترضان ایرانی در خیابان‌ها دارد، گفت که بازیکنان تحت هیچ فشاری نیستند و مانند بازیکنان تمامی تیم‌ها به قطر آمده‌اند تا فوتبال بازی کنند.

این مهاجم ایرانی در ادامه افزود :«شما کار‌تان را به‌عنوان خبرنگار انجام می‌دهید. ما اینجا خبرنگاران مختلفی داریم و فکر می‌کنم در این مکان که فضایی ورزشی و فوتبالی است، خبرنگاران ورزشی می‌توانند حضور داشته باشند تا طرفداران از فوتبال لذت ببرند».

مهدی طارمی گفت: «آن‌چه در حاشیه است، این را مختل نمی‌کند، من نمی‌توان آن را تغییر دهم، هزاران نفر دیگر مثل من هم نمی‌توانند چیزی را تغییر دهند.»

کارلوس کیروش پیش از اینکه خونسردی خود را از دست دهد، پاسخ‌های معقول‌تری به خبرنگاران داده بود.

او وقتی روزنامه‌نگاری گفت که منصفانه نیست که به خبرنگاران غربی اجازه داده شود تا رژیم ایران را به چالش بکشند، گفت که بحث انصاف نیست، آنها حق دارند پرسش‌هایی را فکر می‌کنند درست است، مطرح کنند و این موضوع مشکلی ایجاد نمی‌کند.

تیم ملی فوتبال ایران جمعه در دومین دیدار خود به مصاف ولز می‌رود و در صورت شکست، تقریبا شانس خود را برای صعود به مرحله دوم از دست خواهد داد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG