لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۶

وریا غفوری به اتهام «توهین و تخریب تیم ملی فوتبال ایران» بازداشت شد


وریا غفوری، فوتبالیست سرشناس ایرانی
وریا غفوری، فوتبالیست سرشناس ایرانی

رسانه‌های ایران از بازداشت وریا غفوری، بازیکن باشگاه فولاد خوزستان، خبر دادند.

بازیکن پیشین تیم فوتبال استقلال تهران، پنجشنبه سوم آذر به اتهام «توهین و تخریب تیم ملی فوتبال ایران» و «تبلیغ علیه نظام» توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد. گفته می‌شود که او در یکی از استوری‌های خود در اینستاگرام، از عنوان «بی‌شرف» برای تیم ملی فوتبال ایران استفاده کرده بود.

وریا غفوری که کُرد است، از معدود بازیکنان فوتبال ایران محسوب می‌شود که بارها ضمن انتقاد از حکومت، با اعتراضات مردمی همراهی کرده است.

هنوز جزئیات کاملی درباره دلایل بازداشت این بازیکن منتشر نشده است، ولی او از هنگام آغاز جنبش اعتراضی کنونی، در حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی به شدت از رفتارهای حکومت انتقاد کرده است.

او در پیام‌های خود به موضوعاتی مانند مرگ مهسا امینی، سرکوب زنان و کودکان بی‌دفاع، و کشتار بی‌رحمانه کُردها توسط نیروهای حکومتی پرداخته است.

وریا غفوری به واسطه شهامت و جسارت خود از محبوبیت زیادی در میان مردم برخوردار است و یکی از منتقدان صاحب‌نام جمهوری اسلامی به شمار می‌رود.

وریا غفوری با پیراهنی به یاد دختر کشته شده هوادار استقلال
وریا غفوری با پیراهنی به یاد دختر کشته شده هوادار استقلال

این درحالی است که ساز مخالف او با مدیران نظام پیشتر نیز برایش هزینه‌ساز شده بود. کمی پیشتر و در تابستان، قرارداد وریا غفوری با باشگاه فوتبال استقلال تهران در دوران مدیریت سردار آجرلو، از مدیران سپاهی فوتبال ایران تمدید نشد ‌و او ناچار به ترک باشگاه محبوب خود شد.

هرچند که مدیران دولتی استقلال بالا رفتن سن یا عدم آمادگی بدنی را دلیل کنار گذاشتن وریا غفوری عنوان کردند، ولی بازی‌های درخشان او در فولاد خوزستان نشان داد که قرارداد این بازیکن به دلایل غیرورزشی تمدید نشده است.

در هفته‌های اخیر تعدادی از بازیکنان ایرانی به دلیل همراهی با اعتراضات سراسری و با اتهاماتی مانند «اقدام علیه امنیت ملی» بازداشت شده‌اند.

پرویز برومند، سروش رفیعی، حسین ماهینی، و حمیدرضا علی عسگری از جمله این فوتبالیست‌های بازداشتی هستند.

در این میان دستگیری پرویز برومند، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقبال بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داشت و تاکنون نیز آزاد نشده است.

پرویز برومند
پرویز برومند

او در جریان تظاهرات در یکی از مناطق تهران توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد. رسانه‌های داخلی پرویز برومند را متهم به رهبری «اغتشاشات، فحاشی، و آسیب زدن به اموال عمومی» کردند.

این در حالی است که پرویز برومند پس از کشته شدن مهسا امینی با انتشار مطالب مختلفی، از اعتراضات سراسری و جنبش آزادی‌خواهی مردم حمایت کرده بود.

همزمان با ادامه اعتراضات در شهرهای مختلف ایران، تعداد دیگری از بازیکنان حامی مردم مانند یحیی گل‌محمدی و کریم باقری به دادسرا احضار شده‌اند.

علی کریمی که خارج از ایران است و به شدت از حکومت ایران انتقاد می‌کند، از سوی قوه‌قضاییه تحت تعقیب قرار گرفته، و گفته می‌شود که علی دایی نیز به‌واسطه اظهارات انتقادی خود از شرایط کنونی، ممنوع الخروج است.

مهدی مهدوی‌کیا، مهرداد پولادی، سوشا مکانی، امیر حسین صادقی، میلاد زندی‌پور، وحید هاشمیان، محمد خاکپور و تعداد دیگری از فوتبالیست‌های ایرانی از جمله چهره‌هایی هستند که در شبکه‌های اجتماعی به سرکوب یا بازداشت معترضان اعتراض کرده‌اند.

تیم ملی ایران
تیم ملی ایران

این در حالی است که بسیاری از ایرانیان تیم ملی فوتبال ایران را که اینک در جام‌جهانی قطر حاضر است را متهم به بی‌تفاوتی در قبال سرکوب خشن حکومت می‌کنند.

اگرچه بازیکنان تیم ملی ایران در نخستین دیدار خود مقابل انگلیس، در همراهی با مردم، سرود جمهوری اسلامی را نخواندند ولی حتی این اقدام نیز تعدادی از منتقدین را راضی نکرد و به عقیده آنها این تیم «نظام» یا «جمهوری اسلامی» است.

شکست تحقیرآمیز ۶ بر ۲ ایران مقابل انگلیس در شرایطی رقم خورد که این مسابقه به شدت تحت تأثیر اعتراضات داخل و خارج زمین قرار داشت.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG