لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۶

غلبه بر ولز در دیداری پرحاشیه؛ همخوانی سرود جمهوری اسلامی و «اعزام» تماشاچیان حکومتی


تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران در دومین دیدار خود در جام جهانی قطر با دو گل ولز را شکست داد و با کسب سه امتیاز در رده دوم این گروه قرار گرفت.

تیم ملی جمهوری اسلامی ایران در اکثر دقایق حملات زیادی روی دروازه حریف داشت و سرانجام در واپسین دقایق وقت‌های تلف‌شده نیمه دوم توسط روزبه چشمی و رامین رضاییان به دو گل پیاپی رسید.

اما این مسابقه نیز با حواشی زیادی همراه بود و به شدت تحت تأثیر اعتراضات سراسری در ایران قرار داشت. در حال حاضر دست‌کم چهار تن از فوتبالیست‌‌های کنونی و پیشکسوت ایران - وریا غفوری، حسین ماهینی، پرویز برومند‌، و حمیدرضا علی عسگری - به اتهام مشارکت یا حمایت از اعتراضات مردمی در بازداشت به سر می‌برند.

گزارش‌های تصویری، از حضور پرتعداد تماشاگران حکومتی و‌ طرفداران جمهوری اسلامی در ورزشگاه حکایت داشت که نسبت به بازی نخست بسیار چشمگیر بود.

این در حالی است که گروهی از اتباع کشورهایی مانند پاکستان و بنگلادش نیز به صورت غیرمعمولی برای تشویق تیم ملی جمهوری اسلامی ایران به ورزشگاه آمده بودند. برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز از حضور گسترده تماشاگران غیرایرانی و عمدتا کارگران مقیم قطر با در دست داشتن پرچم‌های جمهوری اسلامی خبر داده‌اند.

گفته می‌شود که مقامات جمهوری اسلامی پس از رویدادهای بازی مقابل انگلیس، برنامه‌ریزی مفصلی برای اعزام طرفداران حکومتی و به اصطلاح خودی و کنترل جو ورزشگاه داشتند.

گروهی از این تماشاگران در اکثر دقایق به دنبال دوربین‌های فیلمبرداری بودند تا در موقعیت مناسب برای بیننده‌های تلویزیونی ابراز احساسات کنند.

برخی عوامل حکومتی پیش از آغاز مسابقه تماشاگرانی را که با پرچم‌های شیر خورشید راهی ورزشگاه شده بودند هدف آزار و اذیت قرار دادند. همچنین از ورود افرادی که لباس‌هایی با شعارهایی مانند «زن زندگی آزادی» یا پیراهن‌های با نام «مهسا امینی» بر تن داشتند، به طور گسترده‌ای جلوگیری می‌شد.


از نکات جالب توجه، همکاری نزدیک مقامات قطری با حکومت ایران بود، و مأموران انتظامی مانع ورود پرچم، اعلامیه، و پوشاکی شدند که به زعم آنها حاوی پیام یا شعار سیاسی بود.

کنترل تماشاگران در طول مسابقه نیز وجود داشت و برخی از ایرانیان از برخورد‌های نامناسب مأموران قطری گله داشتند.

با این حال تعدادی از تماشاگران به سرکوب خشونت‌آمیز جمهوری اسلامی اعتراض کردند، و در لحظاتی نیز نام علی کریمی و وریا غفوری را فریاد زدند.

اما بر خلاف مسابقه نخست، این بار اکثر بازیکنان سرود جمهوری اسلامی را خواندند و هیچ اقدام اعتراضی یا حرکتی در همراهی با معترضان نداشتند.

آنها پس از گلزنی نیز با شور و هیجان زیادی به شادی پرداختند و صحنه‌هایی را خلق کردند که به گفته برخی کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی با توجه به شرایط کنونی در ایران «خجالت‌آور» بود.

کارلوس کیروش، سرمربی پرتغالی تیم جمهوری اسلامی ایران، نیز یکی با رفتار و حرکات خود کنار زمین یکی از سوژه‌های داغ مسابقه بود.

او در روزهای اخیر به واسطه مجادله‌های لفظی با خبرنگاران بین‌المللی و دفاع از سکوت خود و بازیکنانش در قبال اعتراضات سراسری ایران به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

کارلوس کیروش که از ابتدای مسابقه بسیار مضطرب و نگران بود از گلزنی شاگردانش، بسیار خوشحال شد و بازیکنان ذخیره و اعضای کادر فنی را در آغوش گرفت.

پس از پایان مسابقه نیز بازیکنان حلقه شادی تشکیل دادند و سرمربی پرتغالی خود را به آسمان پرتاب کردند. در این لحظات برخی از ایرانیان حاضر در ورزشگاه آنها را هو کردند و برای لحظاتی شعار «بی‌شرف» سردادند.

هرچند که با توجه به شکست سنگین مقابل انگلیس، پیروزی بر ولز از نظر ورزشی نتیجه فوق‌العاده‌ای محسوب می‌شود، ولی بی‌توجهی بازیکنان به شرایط کنونی در ایران و درخواست‌های مردمی، بسیاری از ایرانیان را آزرد.


به ویژه این که این پیروزی با شادی نیروهای انتظامی، امنیتی، لباس شخصی‌ها، و بسیجی‌ها در ایران همراه شده است و آنها موفقیت تیم را به مردم تبریک می‌‌گویند.

این تیم سه‌شنبه در آخرین بازی خود در مرحله گروهی مقابل آمریکا قرار می‌گیرد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG