لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۷

پلمب رستوران به جرم حمایت از حریف تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی


برخورد شدید علیرضا بیرانوند و مجید حسینی در دقایق آغازین بازی ایران و انگلیس
برخورد شدید علیرضا بیرانوند و مجید حسینی در دقایق آغازین بازی ایران و انگلیس

یک رستوران زنجیره‌ای در خیابان شریعتی تهران که در صفحه اینستاگرام خود از تیم فوتبال انگلیس حمایت و برای تیم ملی فوتبال ایران در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر آرزوی ناکامی کرده بود، شامگاه دوشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۱ پلمب شد.

به گزارش خبرگزاری میزان، پلمب شدن این رستوران زنجیره‌ای پس از بررسی جوانب ماجرا و صحت‌سنجی اقدامات انجام شده منتسب به آن در فضای مجازی و با دستور قضایی صورت گرفته است.

تیم ملی فوتبال ایران که برای مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ در قطر به سر می برد، دیروز در نخستین بازی‌اش در مرحله گروهی این مسابقات مقابل تیم ملی انگلیس قرار گرفت و با نتیجه دور از انتظار ۶ بر ۲ شکست خورد.

بسیاری از ایرانیان در داخل و خارج کشور به علت همزمانی این مسابقات با اعتراضات سراسری در ایران از بازیکنان تیم ملی ایران انتظار عکس‌العمل جدی و حتی تحریم این مسابقات را داشتند. اما پس از دیدار اعضای تیم و کادر سرپرستی آن با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، پیش از اعزام به قطر و طرح نشدن هیچ اعتراضی به سرکوب شدید معترضان توسط نیروهای امنیتی در این دیدار، بسیاری از اهالی فوتبال به عملکرد اعضای تیم ملی واکنش نشان دادند. از جمله یحیی گل محمدی، مربی تیم پرسپولیس، «نمره معرفت» تیم ملی را «صفر» اعلام کرد.

ایرانیان بسیاری هم در شبکه‌های اجتماعی اعلام کردند که این تیم، نه تیم ملی «ایران» که تیم ملی «جمهوری اسلامی» است و مردم از آن حمایت نمی‌کنند.

تمسخر تیم ملی فوتبال پس از باخت سنگین به انگلیس – تهران، ۳۰ آبان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:52 0:00

این احساس عدم تعلق پس از آن که عکس‌های تبلیغاتی اعضای تیم ملی در قطر با چهره‌هایی خندان و در حال شادمانی منتشر شد – آن هم درست در روزی که خبر کشته شدن کیان پیرفلک کودک ۱۰ ساله توسط نیروهای لباس شخصی فضای مجازی را پر کرده بود - به نوعی حس انزجار تبدیل شد. به ویژه که هیچ واکنشی از سوی اعضای تیم ملی به این واقعه نشان داده نشد.

البته همزمان با واکنش‌های منفی و اعلام انزجار در فضای مجازی، کسانی هم بودند که می‌گفتند که باید منتظر روز بازی بود و دید که بازیکنان به هنگام خواندن سرود ملی ایران، یا به هنگام شادمانی پس از گل چه خواهند کرد.

اما وقتی یک روز پیش از مسابقه احسان حاج صفی، کاپیتان تیم ملی فوتبال، در نشست مطبوعاتی صحبت‌هایش را به نام «خدای رنگین کمان» (اشاره‌ای مستقیم به کیان پیرفلک و کشته شدن او) و با عرض تسلیت به همه خانواده‌های داغدار ایران و اعلام همدردی با آن‌ها آغاز کرد، معلوم شد که بازیکنان تیم ملی از آن‌چه در ایران می‌گذرد دور نیستند. حاج صفی گفته بود: «ما هر چه داریم از مردم‌مان است. این جا هستیم تا سخت تلاش کنیم، بجنگیم، بهترین عملکردمان را در زمین بگذاریم و گل بزنیم و گلمان را تقدیم به مردم داغدار ایران کنیم و امیدواریم که شرایط آن‌طور که مردممان می‌خواهند رقم بخورد و همه شاد بشوند.»

این سخنان اگرچه آبی بر آتش درونی بعضی از ایرانیان معترض ریخت، ولی بسیاری دیگر را راضی نکرد و حتی وقتی در روز مسابقه هیچ‌یک از بازیکنان سرود ملی جمهوری اسلامی را نخواندند و اشک شوق به چشم تعدادی از ایرانیان آوردند، برخی دیگر همچنان این اقدام را ناکافی دانستند و آرزوی شکست تیمی را کردند که آن را نه نماینده مردم «ایران»، که نماینده «جمهوری اسلامی» می‌دانند.

XS
SM
MD
LG