لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۱

بی‌توجهی «فیفا» به حقوق بشر در قطر ‌و اعتراضات سراسری ایران خشم آلمان را برانگیخت


جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا
جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا

فدراسیون فوتبال آلمان اعلام کرد در انتخابات آینده فیفا در ماه مارس از گزینش مجدد جیانی اینفانتینو، رئیس کنونی این سازمان حمایت نخواهد کرد.

به گفته برند نوئندروف، رئیس فدراسیون فوتبال آلمان، اتخاذ چنین تصمیمی، نتیجه عدم رسیدگی فیفا به مسائل حقوق بشر در قطر میزبان جام جهانی، و عدم موضع‌گیری در قبال اعتراضات ایران است.

قطر نخستین کشور خاورمیانه است که برای میزبانی جام جهانی فوتبال انتخاب شده است، اما این کشور کوچک غنی از انرژی به دلیل رفتار بد با کارگران خارجی و قوانین محدودکننده اجتماعی به شدت تحت فشار بین‌المللی قرار دارد.

برند نوئندروف در یک کنفرانس خبری گفت که فدراسیون او از ریاست جیانی اینفانتینو برای سومین بار در فیفا حمایت نخواهد کرد زیرا آلمان از برخی مسائل مرتبط با جام جهانی «آزرده» شده است.

رئیس فدراسیون فوتبال آلمان
رئیس فدراسیون فوتبال آلمان

رئیس فدراسیون فوتبال آلمان می‌گوید :«در حال حاضر با توجه به حمایت کنفدراسیون‌های قاره‌ای، انتخاب مجدد جیانی اینفانتینو بسیار محتمل است، اما نامه دو هفته پیش او مبنی بر اینکه حقوق بشر نباید نقشی داشته باشد و باید فقط روی فوتبال تمرکز کرد، ما را به شدت خشمگین کرد.»

او در ادامه افزود یکی از موضوعات دیگر، ممنوعیت درج شعار «حقوق بشر برای همه» روی پیراهن تیم ملی دانمارک بود. فیفا هفته گذشته درخواست فدراسیون فوتبال دانمارک برای تمرین در قطر با این پیراهن را رد کرده بود.

برند نوئندروف با تأکید بر اینکه حقوق بشر یک موضوع سیاسی نیست، گفت که رعایت حقوق بشر «مقوله‌‌ای جهانی و الزامی» است.

او در ادامه از سکوت فیفا در قبال اعتراضات سراسری در ایران نیز انتقاد کرد.

در هفته‌های اخیر چندین ورزشکار و زن ایرانی از رقابت‌های بین‌المللی برای حمایت از اعتراضات گسترده‌ای که پس از مرگ مهسا امینی ۲۲ ساله که در بازداشت پلیس اخلاق بود، آغاز شده است، استفاده کردند.

به گفته برند نوئندروف «زنان بسیار شجاع در ایران سزاوار حمایت ما هستند.»

او به شدت از موضع‌گیری سریع فیفا درباره پرونده دانمارک و سکوت طولانی این سازمان در قبال اعتراضات در ایران انتقاد کرد.

انتخابات فدراسیون جهانی فوتبال «فیفا» در شرایطی در ماه مارس آینده برگزار می‌شود که تاکنون غیر از جیانی اینفانتینو، نامزد دیگری برای ریاست این سازمان ثبت نام نکرده است.

جام جهانی فوتبال از هفته آینده در قطر آغاز می‌شود. تیم‌ ملی فوتبال ایران با انگلیس، ولز، ‌و آمریکا در یک گروه قرار دارند.

XS
SM
MD
LG