لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۴

رئیس فیفا بار دیگر از حضور ایران در جام‌جهانی دفاع کرد


جانی اینفانتینو، رئیس فیفا، در حال فشار دادن یک دکمه قرمز، در کنار دیوید ترزگه و مارسل دسایی در مراسم گشایش «جشنواره هواداران فیفا» در دوحه، قطر - ۱۹ نوامبر ۲۰۲۲ (۲۸ آبان ۱۴۰۱)
جانی اینفانتینو، رئیس فیفا، در حال فشار دادن یک دکمه قرمز، در کنار دیوید ترزگه و مارسل دسایی در مراسم گشایش «جشنواره هواداران فیفا» در دوحه، قطر - ۱۹ نوامبر ۲۰۲۲ (۲۸ آبان ۱۴۰۱)

جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا، روز شنبه بار دیگر از حضور ایران در جام جهانی دفاع کرد و در تلاش برای ابراز همدردی با گروه‌های به حاشیه رانده‌شده، به خبرنگاران در قطر گفت: «احساس می‌کنم همجنس‌گرا هستم ... احساس می‌کنم یک کارگر مهاجر هستم.»

به گزارش رویترز، اینفانتینو، روز شنبه در کنفرانسی خبری گفت: «امروز احساس می کنم قطری هستم. امروز احساس می کنم عرب هستم. امروز احساس می کنم آفریقایی هستم. امروز احساس می کنم همجنس‌گرا هستم. امروز احساس ناتوانی می کنم... امروز احساس می‌کنم (مانند) یک کارگر مهاجر هستم.»

اینفانتینو افزود: «من همه اینها را احساس می کنم زیرا آنچه می‌بینم ... من را به داستان شخصی‌ام باز می گرداند.»

او سپس توضیح داد که چگونه به عنوان فرزند کارگران مهاجر در سوئیس بزرگ شده و به خاطر لهجه‌اش و داشتن موهای قرمز و کک‌ومک مورد آزار و اذیت قرار گرفته بود.

او افزود: «البته من قطری نیستم، عرب نیستم، آفریقایی نیستم، همجنس‌گرا نیستم، معلول نیستم … ولی چنین احساسی دارم، زیرا می‌دانم به عنوان یک خارجی در یک کشور بیگانه، تبعیض و مورد آزار و اذیت قرار گرفتن چه حسی دارد.»

حقوق دگرباشان جنسی و جنسیتی یکی از مسائل مهم و مورد بحث برای متقدان در این مسابقات بوده است، چرا که روابط همجنسگرایان در قطر غیرقانونی است و تا سه سال حبس در زندان مجازات دارد.

او همچنین از تصمیم به اجازه به ایران برای حضور در مسابقات جام جهانی فوتبال قطر، آن هم با وجود نگرانی‌ها در مورد حقوق زنان در این کشور که دو ماه اعتراضات گسترده‌ به دنبال داشته، دفاع کرد.

اینفانتینو به خبرنگاران گفت جهان به «بهانه‌های بیشتری برای گرد هم آوردن مردم نیاز دارد، و اگر این به معنای حضور ایران در جام جهانی است، فیفا باید این کار را انجام دهد، زیرا شاید این امر چیزی را تغییر دهد.»

XS
SM
MD
LG