لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۷

اعضای تیم ملی فوتبال ایران سرود جمهوری اسلامی را نخواندند


تیم ملی فوتبال ایران
تیم ملی فوتبال ایران

اعضای تیم ملی فوتبال ایران روز دوشنبه و پیش از بازی در مقابل انگلیس تصمیم گرفتند که سرود جمهوری اسلامی را نخوانند؛ موضوعی که حمایتی آشکار از معترضان در ایران قلمداد شده است.

همه یازده بازیکن در حالی که سرود در استادیوم بین المللی خلیفه قطر پخش می شد، ساکت بودند و از همراهی با خواندن آن خودداری کردند.

پیشتر چهره‌های حامی جمهوری اسلامی که از حضور تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات جام جهانی حمایت کرده‌ بودند، در مورد اقدامات مشابه خواستار برخورد با ورزشکاران شده بودند. هنوز چهره های مطرح جمهوری اسلامی به این موضوع واکنشی نشان نداده‌اند.

برگزاری این مسابقه در حالی است که گزارش‌ها از ادامه سرکوب‌ها در ایران در روز دوشنبه حکایت دارد.

جمهوری اسلامی در پی مرگ مهسا امینی در گشت ارشاد شاهد اعتراضاتی است که حکومت روحانیون بر ایران را به طور جدی به چالش گرفته است. گشت ارشاد نیروی انتظامی، مهسا امینی را که از سقز به تهران رفته بود بر سر حجاب بازداشت کرد.

همچنین ببرخی از تصاویر پخش شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که شماری از ایرانیان با پرچم شیر و خورشید در ورزشگاه حاضر شده‌اند.

روز یکشنبه نیز احسان حاج صفی، کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران، با «خانواده‌های داغدار» در ایران ابراز همدردی کرد.

احسان حاج صفی که به همراه با کارلوس کی‌روش، مربی تیم ملی ایران روز یکشنبه در قطر در کنفرانس خبری پیش از بازی با انگلیس شرکت کرد، سخنانش را با گفتن «به نام خدای رنگین‌کمان» آغاز کرد.

این جمله با انتشار ویدویی از کیان پیرفلک، کودک ایذه‌ای که در تیراندازی ماموران جمهوری اسلامی کشته شد، فراگیر شد.

در پی سرکوب خشونت بار معترضان در ایران بسیاری از سلبریتی‌ها حمایت خود را از مردم معترض اعلام کرده‌اند، کاری که با واکنش تند مقامات جمهوری اسلامی مواجه شده است.

XS
SM
MD
LG