لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۰

آغاز اعتراضات ایران مشکلات اقتصادی بود؛ رهبر ایران می گوید پول اعتراضات را خارجی‌ها داده اند


علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران
علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران

در حالیکه تحلیلگران بر سر آغاز اعتراض های اخیر به خاطر مشکلات اقتصادی اتفاق نظر دارند، رهبر جمهوری اسلامی ایران در تازه ترین موضع گیری، مدعی شد سازماندهی این اعتراض ها توسط یک «دولت خرپول» منطقه بوده است.

آیت الله علی خامنه ای روز سه شنبه ۱۹ دی در یک دیدار عمومی با متهم کردن آمریکا، بریتانیا و اسرائیل، گفت از چند ماه پیش برای اعتراض در شهرهای کوچک ایران نقشه کشیده اند.

این در حالی است که ایالات متحده از اولین کشورهایی بود که در واکنش به اعتراضات از مقامات تهران خواست ضمن رعایت حق اعتراض مردم، از سرکوب و برخورد با آنها خودداری کند.

آقای خامنه ای اسم کشوری که پشت این اعتراضات بوده را نبرده اما گفته یکی از «دولت‌های خرپول اطراف خلیج فارس» بود. به نظر می رسد اشاره او به عربستان سعودی بود. تهران و ریاض در چند سال اخیر روابط پر تنشی دارند و یکدیگر را به مداخله در امور هم متهم می کنند.

در حالی رهبر جمهوری اسلامی ایران انگشت اتهام را به سوی کشورهای خارجی گرفته که اعتراضات اخیر، با انگیزه های مشکلات اقتصادی روز هفتم دیماه از شهر مشهد که از شهرهای بزرگ و مذهبی ایران است شروع شد. حتی دولت روحانی می گوید برخی نزدیکان رهبر از جمله احمد علم الهدی امام جمعه این شهر و همچنین ابراهیم رئیسی متولی آستان قدس رضوی محرک این تجمع بودند.

یک هفته اعتراضات گسترده در ایران با خشونت نیروهای پلیس روبرو شد و بیش از ۲۰ کشته و حدود ۱۷۰۰ بازداشتی برجای گذاشت. حکومت ایران با سرکوب معترضان، سعی دارد مانع حضور آنها در خیابان شود.

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

بیشتر بخوانید: گزارش لحظه به لحظه اعتراض‌های گسترده در ایران را در این صفحه ویژه بخوانید

مقام های ایران اختلاف در اینترنت و شبکه های اجتماعی ایجاد کرده اند، موضوعی که با انتقاد شدید دولت آمریکا روبرو شده است.

تجمع روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ در مشهد

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

همچنین رهبران دیگر کشورهای جهان، به اعتراض گسترده در ایران واکنش نشان دادند.

بیشتر بخوانید:

مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.

یکی از فیلم های تجمع روز دوم | ۸ دی

یکی از فیلم های تجمع روز سوم| ۹ دی

یکی از فیلم های تجمع روز چهارم | ۱۰ دی

یکی از فیلم های تجمع روز پنجم| ۱۱ دی

یکی از فیلم های تجمع روز ششم| ۱۲ دی

یکی از فیلم های تجمع روز هفتم| ۱۳دی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG