لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۷

استقبال کاربران برای تحریم صدا و سیما از سوی آمریکا با هشتگ BanIRIB


در حالیکه رئیس جمهوری آمریکا گفته «در وقت مناسب شاهد حمایتی بزرگ از سوی آمریکا خواهید بود»، خیلی از ایرانیان خواستار برخورد و تحریم صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران شده اند.

پرزیدنت ترامپ از ابتدای اعتراضات گسترده در ایران، همراهی آمریکا را اعلام کرد و همچنین مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا در گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا اعلام کرد حمایت آمریکا از مردم ایران ادامه خواهد یافت.

برخی از مقام های وزارت خارجه آمریکا ضمنی گفته اند از جمله نهادهایی که احتمالا مورد تحریم آمریکا قرار خواهد گرفت، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

صدا و سیما نهادی حکومتی در ایران است که انحصار رسانه ای کشور را در اختیار دارد و از زیر مجموعه های رهبر جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود. در اعتراضات اخیر، این رسانه به بازوی سرکوب حکومت ایران تبدیل شد و اعتراضات را «آشوب» نامید و مردم معترض را «آشوبگر» خطاب کرد. همچنین با دادن تریبون به مقام های حکومتی، مردم را تهدید کرد. از سوی دیگر اعتراف برخی بازداشت شدگان را پخش کرد.

در یک نظرسنجی در توئیتر صدای آمریکا، اکثریت قاطع خواستار تحریم صدا و سیما شدند:

در روزهای گذشته، برخی کاربران ایرانی، در فضای مجازی هزاران نفر با هشتگ #banIRIB خواستار تحریم صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران شدند.

بخشی از این توئیت ها را در زیر می بینید.

یکی از کاربران در توئیتر می گوید راضی نیست مالیاتی که می دهد صرف صدا و سیما شود.

سال ۸۸ هم صدا و سیمای جمهوری اسلامی در خدمت حکومت برای سرکوب معترض بود.

روز شمار اعتراض‌های گسترده در ایران

یک هفته اعترا‌ض‌ گسترده در ایران با خشونت نیروهای پلیس روبرو شده و تا کنون بیش از ۲۰ کشته برجای گذاشته است. حکومت ایران با سرکوب معترضان، سعی دارد مانع حضور آنها در خیابان شود.

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

بیشتر بخوانید: گزارش لحظه به لحظه اعتراض‌های گسترده در ایران را در این صفحه ویژه بخوانید

مقام های ایران اختلاف در اینترنت و شبکه های اجتماعی ایجاد کرده اند، موضوعی که با انتقاد شدید دولت آمریکا روبرو شده است.

تجمع روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ در مشهد

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

همچنین رهبران دیگر کشورهای جهان، به اعتراض گسترده در ایران واکنش نشان دادند.

بیشتر بخوانید:

مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.

یکی از فیلم های تجمع روز دوم | ۸ دی

یکی از فیلم های تجمع روز سوم| ۹ دی

یکی از فیلم های تجمع روز چهارم | ۱۰ دی

یکی از فیلم های تجمع روز پنجم| ۱۱ دی

یکی از فیلم های تجمع روز ششم| ۱۲ دی

یکی از فیلم های تجمع روز هفتم| ۱۳دی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG