لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۰

اردوغان از قول روحانی: اوضاع ایران در عرض دو روز آرام خواهد شد


رئیس جمهوری ترکیه گفت حسن روحانی به او گفته ناآرامی های ایران که تا کنون ۲۱ کشته بر جای گذاشته در عرض دو روز آرام خواهد شد.

رجب طیب اردوغان روز پنجشنبه چهاردهم دیماه در گفتگویی با تلویزیون فرانسه گفت کشورهای خارجی در غائله ایران نقشی تحریک کننده داشتند. اردوغان روز جمعه از پاریس دیدن خواهد کرد.

اظهارات آقای اردوغان در حالی است که او راهپیمایی های اعتراضی سال گذشته در ترکیه را تحت تاثیر تحریکات خارجی نامیده بود.

این در حالی است که از روز دوم اعتراض ها مقام های ایران با کوچک جلوه دادن اعتراضات، مدعی پایان آن شده بودند. محمدعلی جعفری فرمانده سپاه، روز یکشنبه از پایان تجمعات گفت اما بعد از یک هفته، آقای جعفری در اظهارنظری دیگر مدعی شد ۱۵ هزارنفر فقط به خیابان آمدند. ادعایی که با اظهارات مقام های دیگر نقض شد. چون وزیر کشور ایران گفته بود ۴۲ هزار نفر به خیابان آمده اند.

روز شمار اعتراض‌های گسترده در ایران

یک هفته اعترا‌ض‌ گسترده در ایران با خشونت نیروهای پلیس روبرو شده و تا کنون بیش از ۲۰ کشته برجای گذاشته است. حکومت ایران با سرکوب معترضان، سعی دارد مانع حضور آنها در خیابان شود.

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

بیشتر بخوانید: گزارش لحظه به لحظه اعتراض‌های گسترده در ایران را در این صفحه ویژه بخوانید

مقام های ایران اختلاف در اینترنت و شبکه های اجتماعی ایجاد کرده اند، موضوعی که با انتقاد شدید دولت آمریکا روبرو شده است.

تجمع روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ در مشهد

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

همچنین رهبران دیگر کشورهای جهان، به اعتراض گسترده در ایران واکنش نشان دادند.

بیشتر بخوانید:

مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.

یکی از فیلم های تجمع روز دوم | ۸ دی

یکی از فیلم های تجمع روز سوم| ۹ دی

یکی از فیلم های تجمع روز چهارم | ۱۰ دی

یکی از فیلم های تجمع روز پنجم| ۱۱ دی

یکی از فیلم های تجمع روز ششم| ۱۲ دی

یکی از فیلم های تجمع روز هفتم| ۱۳دی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG