لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۹

لیندون جانسون


لیندون جانسون بین سالهای ۱۹۶۳ تا ۱۹۶۹ میلادی ریاست جمهوری آمریکا را بر عهده داشت.

این دوران همزمان با ۱۳۴۲ تا ۱۳۴۷خورشیدی و سالهای پادشاهی محمد رضا پهلوی درایران است.

لیندون جانسون، سی و ششمین رییس جمهوری آمریکا

طرح جانسون موسوم به «جامعه بزرگ» برای آمریکایی ها و بدنبال آن برای همه آرزوی لیندون جانسون بود. در نخستین سالهای ریاست جمهوری جانسون یکی از جامع ترین طرح های قانونی در تاریخ آمریکا به تصویب رسید.

سالهای جوانی، تحصیلات و ورود به دنیای سیاست

لیندون جانسون، روز بیست وهفتم اوت سال ۱۹۰۸ در نزدیکی جانسون سیتی در ایالت تگزاس بدنیا آمد. خانواده جانسون از موسسین این شهر بودند. جانسون تحصیلاتش را از کالج دبیران ایالت تکزاس آغاز کرد و هنگامی که معلم دانش آموزان مکزیکی تبار بود، با پدیده فقر بیشتر آشنا شد و ازهمان زمان نسبت به فقرا احساس همدردی نشان می داد. جانسون سالهای بعد در دانشگاه جورج تاون شهر واشنگتن حقوق خواند.

در جریان جنگ جهانی دوم مدت کوتاهی در نیروی دریایی خدمت کرد و به خاطر خدماتش به دریافت ستاره نقره ای نایل آمد.

پس از شش دوره خدمت در مجلس نمایندگان آمریکا، وی در سال ۱۹۴۸ وارد سنا شد. سال ۱۹۵۳ رهبری اقلیت سنا را در دست گرفت و نام خودرا به عنوان جوانترین رهبر سنا در تاریخ آمریکا ثبت کرد. سال بعد که دموکراتها اکثریت سنا را در دست گرفتند جانسون رییس اکثریت سنا شد.

ترور کندی و ریاست جمهوری لیندون جانسون

در رقابتهای انتخاباتی سال ۱۹۶۰، جانسون به عنوان معاون ریاست جمهوری از طرف حزب دموکرات انتخاب شده بود. پس از ترور کندی در سال ۱۹۶۳ جانسون بر اساس قانون اساسی آمریکا سوگند یاد کرد و سی وششمین رییس جمهوری آمریکا شد.

جانسون پس از رسیدن به مقام ریاست جمهوری ابتدا تلاش خود را بر روی تصویب لوایح پیشنهادی دولت کندی که شامل لایحه جدید حقوق مدنی و کاهش مالیات بود، متمرکز کرد.

اقدام بعدی جانسون تلاش برای اجرای طرح «جامعه بزرگ» بود، جایی که مفهوم و معنای زندگی بشر واعجاز کار بشر با هم هماهنگی داشته باشد.

در انتخابات سال ۱۹۶۴، جانسون با کسب ۶۱ درصد آرا دور دوم ریاست جمهوری اش را آغاز کرد. میزان رایی که جانسون در این انتخابات بدست آورد بالاترین میزان رای عمومی است که یک نامزد احراز مقام رییس جمهوری در تاریخ آمریکا کسب کرده است.

برنامه «جامعه بزرگ،» در ژانویه سال ۱۹۶۵ در دستور کار کنگره قرار گرفت. این برنامه جامع شامل لوایحی در زمینه کمکهای آموزشی، مبارزه با بیماری، مراقبتهای بهداشتی و کمکهای دارویی، زیباسازی، حفظ منابع طبیعی، مبارزه گسترده و فراگیر با فقر، کنترل و پیشگیری از جرایم و تخلفات و برداشتن موانع حق رای بود. کنگره هنگام اصلاح و ترمیم لوایح به سرعت پیشنهادات جانسون را تصویب کرد. میلیون ها شهروند سالمند آمریکایی توانستند از لایحه تامین امنیت اجتماعی که در حقیقت اصلاح شده قانون مراقبتهای بهداشتی سال ۱۹۶۵ بود استفاده کنند.

در زمان پرزیدنت جانسون، آمریکا در رابطه با برنامه های فضایی پیشرفتهای بزرگی کرد.

زمانیکه سه فضانورد آمریکایی در ماه دسامبر سال ۱۹۶۸با موفقیت بر روی مدار ماه قرار گرفتند، جانسون در پیام تبریک به این فضانوردان گفت:« شما.. همگی ما را در سراسر جهان وارد عرصه ای نوین کردید...»

بحران های دولت جانسون

با وجود آنکه برنامه های ضد فقر و ضد تبعیض آغاز شده بود، بروز ناآرامی و شورش در برخی از محله های فقیرنشین سیاهان در آمریکا نگرانی هایی ایجاد کرد. سی وششمین رییس جمهوری آمریکا علیه جداسازی نژادی اقدام می کرد اما راه حلی فوری برای این مشکل وجود نداشت.

بحران دیگری که جانسون با آن مواجه شد مساله ویتنام بود. برغم تلاش های جانسون جنگ ادامه داشت. جانسون به بمباران شمال ویتنام خاتمه داد تا راه برای آغاز مذاکرات باز شود.

جنگ ویتنام و مخالفت بسیاری از آمریکاییها با این جنگ باعث شد که جانسون انصراف خود را از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۹۶۸ اعلام کند. زمانیکه دروه ریاست جمهوری او پایان یافت مذاکرات صلح ویتنام در جریان بود.

سی و ششمین رییس جمهوری آمریکا شاهد موفقیت مذاکرات صلح نبود زیرا روز ۲۲ ژانویه سال ۱۹۷۳ در مزرعه شخصی اش در تگزاس بر اثر سکته قلبی درگذشت.

XS
SM
MD
LG