لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۹

جورج واکر بوش


جورج واکر بوش بین سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ ميلادی (۱۳۷۹ تا ۱۳۸۷ خورشيدی) ریاست جمهوری آمریکا را بر عهده داشت.

جورج واکر بوش، چهل و سومین رییس جمهوری آمریکا

جورج واکر بوش، چهل و سومین رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا است. او روز بیستم ژانویه سال ۲۰۰۱ سوگند ریاست جمهوری یاد کرد و در روز دوم نوامبر سال ۲۰۰۴ برای دوره دوم ریاست جمهوریش انتخاب شد.

جورج بوش پیش از آنکه به سمت ریاست جمهوری انتخاب شود بعنوان چهل و ششمین فرماندار ایالت تگزاس خدمت کرد و در طول این مدت به عنوان کسی که توانایی همکاری با حزب مخالف را دارد و نیز به عنوان محافظه کاری دلسوز شناخته شد.

او سیاستهای عمومی خود را بر اساس اصول مبتنی بر دولت کوچک، مشروعیت شخصی، قدرت نهاد خانواده و کنترل محلی قرار داد.

دوران جوانی و تحصیلات

جورج دبلیو بوش در ششم ژوییه سال ۱۹۴۶ در نیوهیون ایالت کانتیکت متولد شد و دوران کودکی و جوانی خود را در میدلند و هوستون تگزاس گذراند. او در سال ۱۹۶۸ از دانشگاه ییل لیسانس تاریخ گرفت و سپس بعنوان خلبان جنگنده بمب افکن اف ۱۰۲ در گارد ملی هوایی تگزاس خدمت کرد.

چهل و سومین رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۷۵ مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته بازرگانی از دانشگاه هاروارد دریافت کرد و پس از فراغت از تحصیل به میدلند (در تگزاس) بازگشت و فعالیت خود را در رشته تجارت انرژی آغاز کرد.

ورود به دنیای سیاست

رئيس جمهوری بوش در کارزار موفقیت آمیز انتخاباتی پدرش، جورج هربرت واکر بوش، شرکت داشت و سپس دست به تشکیل گروهی زد که در سال ۱۹۸۹ باشگاه بیس بال رنجرز تگزاس را خریداری کرد.

او در هشتم نوامبر سال ۱۹۹۴ برای اولین بار و در سوم نوامبر سال ۱۹۹۸ برای بار دوم به فرمانداری تگزاس انتخاب شد.

جورج بوش نخستین فرمانداری است که در ایالت تگزاس در دو دوره پیاپی به فرمانداری انتخاب شده است.

دوره ریاست جمهوری

جورج بوش از زمانی که به عنوان چهل و سومین رییس جمهوری آمریکا انتخاب شد، تلاش کرده است در همکار ی با کنگره آمریکا به ایجاد شکوفایی و فرصتهای مناسب یاری رساند. او قانونی را به تصویب رساند که بر اساس آن مالیات کارمندان و کارگران کاهش یافت.

با تصویب قانون اصلاحات همه جانبه آموزشی در سال ۲۰۰۱ که به قانون «هیچ کودکی پشت در نماند» شناخته شد، دوران جدیدی آغاز شد که بر اساس کنترل دولتهای محلی بر امر آموزش، مسوول دانستن و حق انتخاب چگونگی تحصیل فرزندان برای خانواده ها و تاکید بر اعتقاد اساسی ملی بر حقوق کودکان بود.

بوش همچنین قوانینی در بهبود وضع بهداشتی، مدرن کردن بیمه درمانی دولتی و عرضه دارو به سالمندان، که برای نخستین بار انجام شد، به تصویب رساند.

اصلاح قوانین در دوره رياست جمهوری بوش به افزایش مالکیت خانه، بویژه در میان اقلیتها، حفظ محیط زیست و افزایش قدرت نظامی انجامید.

صبح روز یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ تروریستها به آمریکا حمله کردند. برای حمایت از کشور و ایجاد جهانی عاری از تروریسم بوش گامهایی برداشت که تا آن زمان سابقه نداشت.

جورج دبلیو بوش با لارا ولش که آموزگار و کتابدار بود ازدواج کرد و دو دختر به نامهای باربارا و جنا دارند.

XS
SM
MD
LG