لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۴

باراک حسین اوباما بعنوان چهل و چهارمین رئیس جمهوری آمريکا برگزیده شد


در آنچه یکی از مهمترین انتخابات در تاریخ ایالات متحده توصیف شده است، باراک حسین اوباما بعنوان چهل و چهارمین رئیس جمهوری آمريکا برگزیده شد.

تخمین زده می شود که ۱۳۵ میلیون آمريکائی در انتخابات ریاست جمهوری امسال شرکت کردند. حدود ۵۲ درصد آنها به آقای اوباما رای دادند، فرزند یک پدر کنیائی و یک مادر آمريکائی، و با چنین کاری، نخستین آمريکائی آفریقائی تبار را برای در دست گرفتن مقام ریاست جمهوری ایالات متحده برگزیدند.

برای بسیاری از آمريکائیان با هر کیش و رنگی، این گزینش، مرحله ای مهم در سفری یک قرنی بسوی برابری نژادی، دهه ها فعالیت های اجتماعی و سیاسی برای حذف قوانین تبعیضی، تغییر برداشت های جامعه، و همراه با آن گشودن درهای فرصت بروی هر آمريکائی، صرفنظر از نژاد، جنسیت یا موقعیت اجتماعی، بود. این نکته ای بود که حکایت کوتاهی که جان مک کین کاندیدای جمهوریخواه در نطق قبول نتیجه انتخابات نقل کرد، بخوبی تصویر می کرد:
**** یک قرن پیش، دعوت پرزیدنت تئودور روزولت از "بروکر تی واشنگتن" به کاخ سفید و صرف شام، در بسیاری محافل اقدامی گستاخانه دیده شد. آمريکا امروز یک جهان با بیرحمی و تعصب غرورآمیز آن زمان فاصله دارد. و انتخاب یک آمريکائی آفریقائی تبار برای مقام ریاست جمهوری آمريکا، بهترین شاهد آن است.

باراک اوباما رئیس جمهوری منتخب، در نطق پیروزی خود این احساس را در واژه هایی واقع بینانه تر بیان کرد:
**** اگر کسی هست که هنوز به این موضوع که آمريکا مکانی است که در آن هر کاری امکان پذیر است تردید دارد، نمی داند که آیا رویای پدران ما در زمان ما زنده است، و هنوز قدرت دمکراسی ما را زیر سئوال می کشد، امشب، پاسخ شما است.
پرزیدنت جرج بوش، رئیس جمهوری فعلی، در سخنانی پیروزی اوباما را تبریک گفت و یادآور شد: مهم نیست که آمريکائیان چگونه رای دادند، اما آنها می توانند به تاریخی که ساخته شد مغرور باشند و افتخار کنند. آنها به جهانی که به نظاره نشسته بود پویائی دمکراسی آمريکا، و گام های بلندی را که ما بسوی یک اتحاد و پیوند کاملتر برداشته ایم، نشان دادند. آنها رئیس جمهوری برگزیدند که سفرش پیروزی تاریخ آمريکا را به تصویر می کشد، و سخت کوشی، خوش بینی، و ایمان به پیمان و آرمان های دیرپای ملت ما را شهادت می دهد.

اینک، انتخابات بپایان رسیده، برنده برگزیده شده است، و به دو طرف بستگی دارد که در کنارهم بنشینند و چون تنی واحد برای حل مشکلاتی که در برابر ایالات متحده قرار دارد کار کنند. آنگونه که باراک اوباما رئیس جمهوری برگزیده در نطق پیروزی خود گفت: پرزیدنت لینکلن به ملتی که بسیار بیشتر از ملت ما گرفتار دودستگی بود گفت ما دشمن نیستیم، دوست هستیم. هرچند احساسات و هیجان ممکن است مهار شده باشد، اما نباید رشته های عطوفت ما را پاره کند.

XS
SM
MD
LG