لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۶

فرمان جدید ترامپ برای ممنوعیت سفر به آمریکا صادر شد؛ عراق خارج شد، ایران در لیست است


آقای ترامپ اینبار بعد از امضای فرمان اجرایی محدودیت سفر به آمریکا برای شهروندان شش کشور، با رسانه ها گفتگو نکرد.
آقای ترامپ اینبار بعد از امضای فرمان اجرایی محدودیت سفر به آمریکا برای شهروندان شش کشور، با رسانه ها گفتگو نکرد.

سه وزیر دولت ترامپ در یک کنفرانس خبری کوتاه، از صدور فرمان اجرایی جدید پرزیدنت دونالد ترامپ خبردادند که براساس آن ویزای شهروندان شش کشور، از جمله ایران به مدت ۹۰ روز تعلیق می شود.

رکس تیلرسون، جف سشنز و جان کلی وزرای خارجه، دادگستری و امنیت داخلی در یک کنفرانس خبری در واشنگتن صبح دوشنبه اعلام کردند که هدف از فرمان اجرایی رئیس جمهوری آمریکا ایجاد امنیت بیشتر برای شهروندان ایالات متحده است.

وزیر خارجه آمریکا در این کنفرانس خبری کوتاه گفت ترامپ با امضای فرمان اجرایی جدید از حق خود به عنوان رئیس جمهوری برای حفظ امنیت مردم آمریکا استفاده کرده است.

تیلرسون افزود هدف برطرف کردن آسیب‌پذیری‌ها در مقابل تروریست‌های رادیکال اسلامی است.
جف سشنز، وزیر دادگستری آمریکا هم در سخنانی گفت آمریکا مثل کشورهای دیگر از ورود کسانی که به امنیتش لطمه بزند، جلوگیری می کند. آقای سشنز بدون نام بردن از ایران گفت، از بین شش کشوری که ویزای شهروندانش معلق شده، سه کشور مأمنی برای تروریسم بوده‌اند.

وزیر دادگستری آمریکا تاکید کرد این فرمان اجرایی قانونی است و از آن دفاع می کند.

جان کلی وزیر امنیت داخلی آمریکا آخرین سخنران این کنفرانس بود که گفت سیستم مهاجرتی آمریکا دچار نواقصی است و باید تغییر کند.

وی افزود این فرمان جدید ساکنان قانونی آمریکا و افرادی که دارای مجوزهای قانونی هستند را از ورود به خاک آمریکا منع نمی‌کند.

حذف نام عراق

نام عراق از لیست هفت کشور که در فرمان قبلی آقای ترامپ آمده بود، حذف شده است. پیشتر رسانه ها گزارش داده بودند که وزرای دفاع و خارجه آمریکا پیشنهاد حذف نام عراق را داده بودند. دولت عراق به آمریکا تعهد داد که سیستم جدیدی برای بررسی درخواست های ویزای شهروندان خود در سفر به آمریکا جایگزین کند.

فرمان جدید ترامپ غیر از حذف عراق، تفاوت های دیگری هم با فرمان قبلی دارد. از جمله تاریخی برای اجرای آن مشخص شده است. در فرمان قبلی بلافاصله اجرا می شد که تکلیف کسانی که در حال سفر بودند، مشخص شده بود. در فرمان جدید، روز ۱۶ مارچ (۲۶ اسفند) برای اجرای فرمان تعیین شده است.

لغو ویزای شهروندان این کشورها در حالی صورت گرفته که دولت دولت آمریکا می گوید هدف این فرمان اجرایی مسلمانان نیستند و تنها کشورهایی که در آنها تحقیق درستی درباره متقاضیان ویزا برای آمریکا انجام نمی گیرد، در این فهرست قرار گرفته اند. از شش کشور مورد تعلیق در فرمان ترامپ، ایران رابطه دیپلماتیک با آمریکا ندارد و کشورهایی چون سومالی، سوریه و لیبی نیز دولت مرکزی مقتدری ندارند.

با اینکه رئیس جمهوری جدید آمریکا اعلام کرده بود فرمان اجرایی جدیدی برای محدودیت سفر این کشورها صادر می کند اما چند بار این فرمان اجرایی به تعویق افتاد بود.

فرمان اجرایی جدید برای لغو ویزای کشورهای عمدتا مسلمان در حالی صادر شده که فرمان قبلی پرزیدنت ترامپ بعد از اعتراض های گسترده، با حکم قاضی معلق شده بود.

فرمان اجرایی جنجالی

آقای ترامپ در روز جمعه ۸ بهمن در فرمانی به طور موقت صدور هرگونه ویزا برای شهروندان هفت کشور ایران، سوریه، عراق، لیبی، یمن، سودان و سومالی به مدت ۹۰ روز تعلیق کرد.

این فرمان اعتراض هایی را در آمریکا در پی داشت. حتی سرپرست دادستانی کل آمریکا بخاطر آنچه «سرپیچی از دستور رئیس جمهوری» نام گرفت، برکنار شد.

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید نیز در دفاع از این فرمان اجرایی گفت عده زیادی از آمریکایی ها از این فرمان حمایت می کنند. آقای اسپایسر روز چهارشنبه ۱۳ بهمن، هرگونه نگرانی مردم آمریکا نسبت به حکم مهاجرتی ترامپ را رد کرد و گفت بر اساس نظر سنجی های اخیر اکثریت مردم آمریکا از رییس جمهور تازه و رویکرد های او حمایت می کنند. سخنگوی کاخ سفید به نظر سنجی تازه موسسه پژوهشی رسموسن استناد کرد که می گوید ۵۷ در صد آمریکایی ها از اجرای این حکم حمایت کرده اند.

به گفته آقای اسپایسر، آنها اعتقاد دارند اجرای این حکم تا زمانی که دولت راه بهتری پیدا نکند، باید ادامه پیدا کند.

یک هفته بعد از صدور فرمان اجرایی، جمعه ۱۵ بهمن قاضی فدرال جیمز روبارت در شهر سیاتل واشنگتن به شکایت وکلای ایالت رسیدگی کرد که مدعی بودند فرمان اجرایی موجب ضرر به ایالت واشنگتن می شود. ایالت مینه سوتا نیز به این شکایت پیوسته و ادعای مشابهی مطرح کرده است.

با رای این قاضی فرمان اجرایی ترامپ را لغو شد و به این ترتیب همه محدودیت های فرمان اجرایی برداشته شد. این اقدام، واکنش دولت ترامپ را در پی داشت.

با شکایت دادگستری دولت ترامپ، دادگاه تجدیدنظر سانفرانسیسکو بررسی را انجام داد و روز پنجشنبه ۲۱ بهمن تشخیص داد که رای قاضی روبارت درست بوده و این رای به معنی ادامه تعلیق فرمان اجرایی ترامپ شد. بعد از این بود که دولت ترامپ از ادامه دعوا در دیوان عالی منصرف شد و اعلام کرد فرمان اجرایی جدیدی صادر می کند.

دونالد ترامپ و دولت او بارها این که فرمان اولیه علیه مسلمانان بوده را رد کردند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG